Wyciek danych z popularnej aplikacji! 2,6 mln użytkowników narażonych!

Agnieszka
Newsy
24.08.2023 12:48
Wyciek danych z popularnej aplikacji! 2,6 mln użytkowników narażonych!

Aż 74 miliony osób korzysta z najpopularniejszej aplikacji do nauki języków obcych - Duolingo. To właśnie z tej aplikacji wyciekły właśnie dane 2,6 miliona użytkowników.

Duolingo - popularna aplikacja stała się ofiarą ataków

Duolingo to popularna aplikacja do nauki języków obcych. Umożliwia użytkownikom naukę wielu różnych języków poprzez interaktywne ćwiczenia i lekcje. 

Duolingo charakteryzuje się przyjaznym i zabawnym podejściem do edukacji, używając systemu punktowego, który motywuje do codziennej nauki. Dzięki swojej skuteczności i atrakcyjności, aplikacja przyciągnęła miliony użytkowników na całym świecie. 

Aplikacja oferuje darmowe lekcje z możliwością subskrypcji premium, która usuwa reklamy i oferuje dodatkowe funkcje.

Niestety, popularność aplikacji przyciąga nie tylko osoby chętne do nauki, ale też hakerów.

Wypłynęły dane 2,6 mln użytkowników

Hakerom udało się wyciągnąć dane 2,6 mln użytkowników. Na szczęście na światło dzienne wypłynęły tylko adresy e-mail. Baza danych z adresami została wystawiona na sprzedaż za 1,5 tysięcy dolarów. Nie cieszyła się jednak popularnością. Jej cena wynosi obecnie jedynie 2,13 dolarów, więc każdy może ją kupić.

To, że nie wypłynęły hasła czy dane do kont bankowych nie oznacza, że atak był nieudany.

Okazuje się bowiem, że nieuczciwi posiadacze naszych adresów e-mail mogą wysyłać do nas wiadomości z niebezpiecznymi linkami, a nawet wirusami. Warto więc zawsze uzbroić się w ostrożność, gdy dostaniemy e-maila z podejrzanego adresu i nigdy nie klikać w linki zawarte w wiadomości. 

Jak rozpoznać zagrożenie?

Przeglądając wiadomości w skrzynce e-mail odpowiedz na kilka prostych pytań:

  1. Czy znasz nadawcę wiadomości ?
  2. Czy otrzymywałeś poprzednio inne wiadomości od tego nadawcy ?
  3. Czy spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość?
  4. Czy tytuł wiadomości i nazwa załącznika mają sens, jest logiczna?
  5. Czy wiadomość nie zawiera złośliwego oprogramowania – jaki jest wynik skanowania antywirusowego? - czytamy na stronie policja.gov.pl

Jeśli na powyższe pytania w większości przypadków odpowiedź brzmi “nie” - nie otwieraj linków, nie odpowiadaj na wiadomość i najlepiej w ogóle w nią nie klikaj.