Liście Twojej palmy robią się żółte i usychają? Sprawdź, jak możesz ją uratować!

Martyna P.
Dom
23.08.2023 11:54
Liście Twojej palmy robią się żółte i usychają? Sprawdź, jak możesz ją uratować!

Wiele osób z zamiłowaniem do roślin ceni sobie piękno i egzotykę palm domowych. Palmy dodają wnętrzom wyjątkowego klimatu i przypominają o tropikalnych miejscach. Niemniej jednak, posiadanie palmy domowej niesie ze sobą pewne wyzwania, w tym jedno szczególnie powszechne: żółknące i wysychające liście.

Liście mojej plamy żółkną i usychają 

 1. Niewłaściwe podlewanie: Jednym z najczęstszych powodów, dla których liście palm żółkną i wysychają, jest niewłaściwe podlewanie. Zarówno nadmierne, jak i niewystarczające podlewanie może prowadzić do problemów.

 2. Niewłaściwa lokalizacja: Palmy lubią światło, ale nie bezpośrednie słońce. Zbyt intensywne światło może powodować przypalenia liści.

 3. Niska wilgotność powietrza: Palmy pochodzą z tropikalnych rejonów, więc preferują wilgotne otoczenie. W suchym powietrzu ich liście mogą zaczynać się kręcić i brązowieć.

 4. Niewłaściwe nawożenie: Nadmierna ilość nawozu lub jego brak również może przyczynić się do problemu żółknących liści.

Palmę mogą atakować przędziorki 

Atak przędziorków: To drobne roztocza są jednym z naturalnych wrogów palm. Żerując na liściach, przędziorki osłabiają roślinę i przyczyniają się do ich żółknięcia.

Walka z przędziorkami: Jeśli zauważysz przędziorki, można je zwalczyć poprzez opryskiwanie liści wodą lub specjalnymi środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. 

Wykonaj mieszankę samodzielnie: Możesz samodzielnie przygotować oprysk na przędziorki, co zwiększy skuteczność zwalczania tych szkodników. Zaleca się dokładne przemywanie każdego liścia wacikiem nasączonym wodą z mydłem, a potem dokładne spłukanie rośliny pod prysznicem. 

Pielęgnacja i ratowanie palmy

 1. Podlewanie: Upewnij się, że ziemia w doniczce jest stale wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej podlewać roślinę, gdy górna warstwa gleby jest sucha.

 2. Lokalizacja: Umieść palmę w miejscu, gdzie otrzyma dużo światła rozproszonego. Unikaj bezpośredniego słońca.

 3. Wilgotność: Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, rozważ zakup nawilżacza lub regularne spryskiwanie liści wodą.

 4. Nawożenie: Używaj nawozu przeznaczonego dla palm, ale nie przesadzaj z jego ilością. Zastosuj się do zaleceń producenta.

Zdjęcie Liście Twojej palmy robią się żółte i usychają? Sprawdź, jak możesz ją uratować! #1

Palma AREKA 

Palma domowa Areka, znana również jako Dypsis lutescens lub Chrysalidocarpus lutescens, jest jedną z najbardziej popularnych palm uprawianych w pomieszczeniach. Oto kilka informacji o niej:

 1. Pochodzenie: Areka pochodzi z Madagaskaru i jest ceniona za jej atrakcyjny wygląd oraz zdolność do oczyszczania powietrza.

 2. Wygląd: Ta palma ma smukłe, bambusopodobne pędy oraz pierzaste, jasnozielone liście. Może dorastać do kilku metrów wysokości w warunkach domowych.

 3. Warunki uprawy: Areka preferuje jasne, pośrednie światło. Bezpośrednie światło słoneczne może przypalać jej liście. Co do podlewania, ważne jest, by ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra.

 4. Oczyszczanie powietrza: Badania NASA wykazały, że areka jest jedną z roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd czy benzen.

 5. Zdrowie rośliny: Jak większość palm, areka jest wrażliwa na przędziorki, więc warto regularnie kontrolować roślinę pod kątem obecności szkodników.

 6. Rozmnażanie: Areka rozmnaża się poprzez podział korzeni, chociaż jest to procedura rzadko stosowana w warunkach domowych.

Zachowując ostrożność i dbałość o odpowiednią pielęgnację, Twoja palma domowa będzie rosła zdrowo i pięknie. Regularne sprawdzanie rośliny pomoże wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie, co znacznie zwiększy szanse na uratowanie jej przed negatywnymi skutkami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną