Czy można puścić dziecko na antybiotyku do szkoły/przedszkola? Są pewne wyjątki!

Ewelina
Zdrowie dziecka
23.08.2023 8:50
Czy można puścić dziecko na antybiotyku do szkoły/przedszkola? Są pewne wyjątki!

Każdy rodzic zna to uczucie – dziecko jest chore, lekarz przepisuje antybiotyk, a my zastanawiamy się, kiedy nasza pociecha będzie gotowa wrócić do przedszkola czy szkoły. Czy podczas kuracji antybiotykowej jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Antybiotyki – nie zawsze oznaczają izolację

Nie wszystkie choroby wymagające antybiotykoterapii są zakaźne. Często leki te są stosowane w celu zapobiegania powikłaniom, a nie koniecznie w celu leczenia infekcji. Na przykład, antybiotyki mogą być przepisane po operacjach czy urazach. W takich przypadkach, jeśli dziecko czuje się dobrze, nie ma przeciwwskazań, by wróciło do przedszkola.

Przykłady sytuacji, kiedy dziecko na antybiotyku może wrócić do przedszkola, to:

 • Zapalenie pęcherza: Chociaż jest to infekcja bakteryjna, nie jest ona zakaźna dla innych. Jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma innych objawów, takich jak gorączka, może wrócić do przedszkola.

 • Zapalenie zatok: W wielu przypadkach zapalenie zatok jest spowodowane wirusem, ale antybiotyki mogą być przepisane w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia zatok. Po 24-48 godzinach leczenia antybiotykami, dziecko przestaje być zakaźne.

 • Infekcje skóry: Takie jak zapalenie mieszków włosowych czy drobne zakażenia skóry. Jeśli rana jest dobrze zakryta i nie ma ryzyka jej otwarcia, dziecko może wrócić do przedszkola.

 • Po operacjach i urazach: Często po drobnych zabiegach chirurgicznych, takich jak usunięcie migdałków czy założenie szwów, przepisywane są antybiotyki w celu zapobiegania infekcjom. W takich przypadkach, jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma innych objawów, może wrócić do przedszkola.

Warto jednak zawsze konsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o powrocie dziecka do przedszkola. Nawet jeśli choroba nie jest zakaźna, ważne jest, aby upewnić się, że dziecko jest w pełni zdrowe i gotowe do powrotu do kolektywu.

Choroby zakaźne – kiedy wrócić do kolegów?

W przypadku chorób zakaźnych, takich jak angina czy zapalenie ucha, antybiotyki szybko eliminują bakterie odpowiedzialne za infekcję. Zazwyczaj po 24-48 godzinach od rozpoczęcia kuracji dziecko przestaje być zakaźne. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że samo zakończenie zakaźności nie oznacza, że dziecko jest już w pełni zdrowe i gotowe do powrotu do przedszkola. Warto też zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak biegunka czy wymioty, które mogą być zakaźne niezależnie od antybiotykoterapii.

Choroby wymagające dłuższej izolacji – kiedy lepiej zostać w domu?

Niektóre choroby i infekcje wymagają od rodziców szczególnej ostrożności i dłuższego zatrzymania dziecka w domu, nawet jeśli objawy wydają się być już mniej nasilone. Do takich chorób zaliczamy:

 • Ospa wietrzna: Choroba ta jest bardzo zakaźna i może być przenoszona do momentu, gdy wszystkie pęcherzyki skórne zaczynają się goić. Zaleca się, aby dziecko pozostało w domu przez około tydzień od pojawienia się pierwszych objawów lub do momentu, gdy wszystkie pęcherzyki zaczynają się goić.

 • Szkarlatyna: Dziecko powinno zostać w domu przez co najmniej 24 godziny od rozpoczęcia antybiotykoterapii i do momentu, gdy objawy ustąpią.

 • Czerwonka bakteryjna: W przypadku tej choroby ważne jest, aby dziecko pozostało w domu do momentu, gdy objawy ustąpią i przynajmniej przez 48 godzin po ich ustąpieniu, ze względu na ryzyko zakażenia innych dzieci.

 • Grypa: Ze względu na wysoką zakaźność i ryzyko powikłań, zaleca się, aby dziecko pozostało w domu przez co najmniej 5-7 dni od pojawienia się pierwszych objawów.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i czas potrzebny na pełne wyzdrowienie może się różnić. Zawsze warto konsultować się z lekarzem pediatrą w przypadku wątpliwości dotyczących czasu izolacji i powrotu do przedszkola.

Zdjęcie Czy można puścić dziecko na antybiotyku do szkoły/przedszkola? Są pewne wyjątki! #1

Jak przygotować dziecko do powrotu?

Przed powrotem do przedszkola upewnij się, że Twoje dziecko jest w pełni zdrowe. Obejrzyj jego gardło, sprawdź temperaturę i ogólny stan zdrowia. Pamiętaj, że przedszkole to miejsce, gdzie łatwo o ponowne zakażenie, dlatego ważne jest, aby dziecko było w pełni wypoczęte i wzmocnione. Dodatkowo, poinformuj wychowawcę o niedawnej chorobie i leczeniu antybiotykami. Warto też zwrócić uwagę na dietę dziecka po chorobie – zdrowa, zbilansowana dieta pomoże wzmocnić organizm.

Ważne zalecenia i uwagi

 • Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących dawkowania antybiotyku i czasu trwania kuracji.
 • Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, skonsultuj się z lekarzem przed powrotem do przedszkola.
 • Pamiętaj, że niektóre antybiotyki mogą powodować skutki uboczne, takie jak biegunka czy wysypka. W takim przypadku warto odroczyć powrót do przedszkola.

Zdrowie na pierwszym miejscu!

Decyzja o powrocie dziecka do przedszkola podczas lub po kuracji antybiotykowej zawsze powinna być dokładnie przemyślana. W wielu przypadkach jest to możliwe i bezpieczne, ale zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i obserwować stan zdrowia swojego dziecka. Pamiętajmy, że zdrowie naszej pociechy jest najważniejsze, a kilka dni absencji w przedszkolu to tylko chwilowa niedogodność w porównaniu z ryzykiem powikłań zdrowotnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną