Zakola nie tylko u mężczyzn! Dlaczego kobiety je mają i jak temu zaradzić?

Ewelina
Uroda
22.08.2023 10:29
Zakola nie tylko u mężczyzn! Dlaczego kobiety je mają i jak temu zaradzić?

Wielu ludzi kojarzy zakola głównie z mężczyznami, ale kobiety również mogą doświadczyć tego problemu. Zakola u kobiet mogą być wynikiem wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i zewnętrznych. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom powstawania zakoli u kobiet oraz sposobom na ich zapobieganie i zagęszczenie włosów w tych rejonach.

Przyczyny zakoli u kobiet:

 1. Genetyka: Tak jak u mężczyzn, genetyka odgrywa kluczową rolę w utracie włosów u kobiet. Jeśli w rodzinie były kobiety z zakolami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również będziesz miała z nimi do czynienia.

 2. Zmiany hormonalne: Menopauza, ciąża, zaburzenia tarczycy oraz inne stany mogą prowadzić do zmian w poziomie hormonów, co z kolei może wpływać na kondycję włosów.

 3. Stres: Chroniczny stres może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do utraty włosów.

 4. Niewłaściwa dieta: Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko, żelazo czy witaminy z grupy B, może wpływać na zdrowie włosów.

 5. Stylizacja i zabiegi chemiczne: Częste używanie prostownic, lokówek, farbowanie włosów czy używanie silnych produktów chemicznych może osłabić włosy i prowadzić do ich wypadania.

 6. Choroby: Pewne schorzenia, takie jak łysienie plackowate, mogą prowadzić do utraty włosów w określonych miejscach.

Jak zapobiegać powstawaniu zakoli i zagęszczać włosy?

 1. Zdrowa dieta: Spożywanie odpowiedniej ilości białka, żelaza, cynku, witamin z grupy B oraz innych składników odżywczych jest kluczowe dla zdrowia włosów.

 2. Unikaj nadmiernego stylizowania: Ogranicz używanie narzędzi do stylizacji na gorąco i unikaj częstego farbowania włosów.

 3. Masaż skóry głowy: Regularny masaż skóry głowy może stymulować krążenie krwi i promować wzrost włosów.

 4. Używaj odpowiednich produktów: Istnieją specjalne szampony, odżywki i serum przeznaczone do walki z wypadaniem włosów i promowania ich wzrostu.

 5. Konsultacja z lekarzem: Jeśli zauważysz nadmierne wypadanie włosów lub zakola, skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. Może to być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego.

 6. Leczenie: Istnieją leki i zabiegi, takie jak minoksydyl czy mezoterapia, które mogą pomóc w walce z wypadaniem włosów.

Zdjęcie Zakola nie tylko u mężczyzn! Dlaczego kobiety je mają i jak temu zaradzić? #1

Jakie preparaty pomogą zagęścić włosy? 

Jeśli kobieta zauważyła zakola, warto rozważyć suplementację, która może wspomóc zdrowie włosów. Poniżej przedstawiam kilka suplementów, które mogą być pomocne:

 1. Biotyna (witamina H lub B7): Jest to jedna z najczęściej rekomendowanych witamin dla zdrowia włosów. Biotyna pomaga w produkcji keratyny, białka niezbędnego dla zdrowia włosów, skóry i paznokci.

 2. Żelazo: Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Jeśli podejrzewasz niedobór, warto skonsultować się z lekarzem i zbadać poziom żelaza w organizmie.

 3. Cynk: Pomaga w produkcji i naprawie tkanek oraz w wzroście włosów.

 4. Witaminy z grupy B: Oprócz biotyny, inne witaminy z grupy B, takie jak B6 i B12, mogą wspomagać zdrowie włosów.

 5. Witamina E: Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co może stymulować wzrost włosów.

 6. Witamina A: Jest niezbędna dla wzrostu komórek, w tym komórek włosów. Jednak nadmiar witaminy A może prowadzić do wypadania włosów, więc ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki.

 7. Kwasy tłuszczowe omega-3: Mogą poprawiać kondycję skóry głowy i włosów.

 8. Krzem: Wspomaga zdrowie skóry, włosów i paznokci.

 9. Kolagen: Jest białkiem, które stanowi podstawę skóry, włosów i paznokci.

 10. Saw palmetto (palma sabałowa): Niektóre badania sugerują, że może ona pomóc w hamowaniu produkcji DHT, hormonu często powiązanego z łysieniem.

 11. Minoksydyl: Chociaż to nie jest suplement diety, jest to dostępny bez recepty lek stosowany w leczeniu wypadania włosów. Działa poprzez stymulację mieszków włosowych do wzrostu.

Zanim zdecydujesz się na suplementację, ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że wybrane suplementy są odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia i nie wchodzą w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Ponadto warto pamiętać, że suplementy diety są tylko jednym z elementów kompleksowego podejścia do zdrowia włosów. Ważna jest również odpowiednia dieta, dbanie o skórę głowy oraz unikanie czynników uszkadzających włosy.

Podsumowując, zakola u kobiet mogą być wynikiem wielu czynników. Kluczem do ich zapobiegania jest dbanie o zdrowie włosów i skóry głowy oraz konsultacja z ekspertem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną