Ten niezwykły zamiennik lawendy podbija ogrody - Musisz go posadzić!

Martyna P.
Ogród
08.08.2023 12:20
Ten niezwykły zamiennik lawendy podbija ogrody - Musisz go posadzić!

Lawenda jest znanym i uwielbianym ziołem, której aromatyczne kwiaty i liście są wykorzystywane w różnorodny sposób - od kulinarnych smakołyków po produkty do pielęgnacji ciała. Jednak nie każdy ma odpowiednie warunki do uprawy tej wyjątkowej rośliny. Czy istnieje alternatywa? Odpowiedź brzmi tak - Czyściec wełnisty. Oto dlaczego powinieneś rozważyć uprawę tej rośliny jako doskonałego zamiennika dla lawendy.

Czyściec wełnisty - kilka słów o roślinie 

Czyściec wełnisty, znany również jako "Plumbago Stachys byzantina", to wyjątkowy krzew, który może służyć jako doskonała alternatywa dla lawendy. Ma piękne, fioletowe kwiaty i jest znacznie mniej wymagający w uprawie, szczególnie w rejonach, gdzie warunki do uprawy lawendy są trudne do osiągnięcia.

Dlaczego czyściec wełnisty?

 1. Łatwość Uprawy: Czyściec wełnisty jest znacznie mniej wybredny niż lawenda i może rosnąć w różnych rodzajach gleby, nawet tych mniej żyznych.
 2. Klimat: Ta roślina jest bardziej wyrozumiała na różne warunki klimatyczne i może rosnąć zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych rejonach.
 3. Atrakcyjność wizualna: Z kwiatami w intensywnym odcieniu fioletu.  Czyściec wełnisty jest nie tylko piękny, ale także przyciąga motyle, dodając życia Twojemu ogrodowi.
 4. Mniej wymagający: Nie wymaga tak starannej pielęgnacji jak lawenda, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących ogrodników.

Zdjęcie Ten niezwykły zamiennik lawendy podbija ogrody - Musisz go posadzić! #1

Jak uprawiać czyściec wełnisty?

 1. Wybierz miejsce: Posadź Czyściec wełnisty w słonecznym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą.
 2. Podlewanie: Czyściec potrzebuje regularnego podlewania, ale nie lubi nadmiaru wody. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra.
 3. Nawożenie: Regularne nawożenie pomoże zachować zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.
 4. Przycinanie: Lekkie przycinanie pomoże zachować kształt krzewu i zachęci do nowego wzrostu.

Gatunki i odmiany rośliny 

Czyściec (Plumbago) to rodzaj rośliny, która obejmuje kilka różnych gatunków i odmian. Oto kilka z nich:

 1. Czyściec błękitny (Plumbago auriculata): Jest to najbardziej znana odmiana, charakteryzująca się jasnobłękitnymi kwiatami. Często uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach.

 2. Czyściec europejski (Plumbago europaea): Ten gatunek rośnie dziko w południowej Europie i jest znany ze swoich jasnoniebieskich kwiatów.

 3. Czyściec przylądkowy (Plumbago zeylanica): Rośnie głównie w Azji Południowo-Wschodniej i ma białe kwiaty. Jest czasem używany w tradycyjnej medycynie.

 4. Czyściec purpurowy (Plumbago indica): Ta odmiana jest znana ze swoich czerwonych lub różowych kwiatów i pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

 5. Czyściec trwały (Plumbago scandens): Ten gatunek występuje głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, charakteryzuje się białymi kwiatami i jest często używany jako roślina lecznicza w niektórych tradycyjnych praktykach.

 6. Czyściec Leadwort (Plumbago larpentiae): Ten gatunek ma nieco mniejsze i ciemniejsze kwiaty, często występujące w odcieniach fioletu.

Jeśli kochasz wygląd i aromat lawendy, ale nie masz odpowiednich warunków do jej uprawy, czyściec wełnisty może być Twoim nowym ulubieńcem w ogrodzie. Ta piękna i łatwa w uprawie roślina może dodać uroku i koloru do każdego krajobrazu, nie wymagając przy tym specjalnych umiejętności czy warunków. Ciesz się pięknem i prostotą tej rośliny i pozwól, aby stała się wyjątkowym elementem Twojego ogrodu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną