Twój miód jest naturalny? Wykonaj prosty, domowy test i nie daj się oszukać!

Martyna P.
Dieta i żywienie
07.08.2023 11:11
Twój miód jest naturalny? Wykonaj prosty, domowy test i nie daj się oszukać!

Prawdziwy miód to nie tylko słodki smakołyk, ale także produkt o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Wybór prawdziwego miodu może być wyzwaniem wśród mnóstwa dostępnych produktów na półkach sklepowych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać autentyczny miód.

Jak rozpoznać prawdziwy miód? 

1. Konsystencja i kolor

Prawdziwy miód charakteryzuje się niejednolitą konsystencją i może zawierać drobinki pyłków kwiatowych. Krystalizacja po 2-3 tygodniach jest naturalnym procesem dla miodu i wskazuje na jego autentyczność. Wyjątkiem jest miód akacjowy, który krystalizuje się znacznie później.

2. Zapach i smak

Autentyczny miód ma bogaty, złożony smak i aromat, który różni się w zależności od rodzaju kwiatów, z których pochodzi. Podróbki często mają płaski, jednolity smak i brak charakterystycznego zapachu.

3. Etykieta

Przyjrzyj się etykiecie. Szukaj informacji o pochodzeniu miodu, rodzaju kwiatów oraz nazwie pszczelarza lub pasieki. Unikaj produktów z niewyraźnymi oznaczeniami lub brakiem szczegółów.

6. Cena

Prawdziwy miód nie jest produktem tanim, gdyż proces jego produkcji jest czasochłonny i pracochłonny. Jeśli cena jest zbyt atrakcyjna, może to świadczyć o niskiej jakości produktu.

7. Miejsce zakupu

Najlepiej kupować miód bezpośrednio od zaufanego pszczelarza lub w specjalistycznych sklepach z produktami ekologicznymi. Unikaj miodu z niepewnych źródeł.

Wykonaj domowy test! 

Istnieje prosty test domowy, który pozwala zweryfikować, czy zakupiony miód jest w pełni naturalny. Procedura jest łatwa i polega na nabraniu niewielkiej ilości płynnego miodu na łyżeczkę, a następnie wylaniu go bezpośrednio na talerz. Jeśli miód spływa równomiernie, tworząc na talerzu kształt przypominający stożek, wskazuje to na brak dodatku białego cukru w jego składzie.

Zdjęcie Twój miód jest naturalny? Wykonaj prosty, domowy test i nie daj się oszukać! #1

Jak przechowywać miód? 

Pojemnik

Miód najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie narażać go na kontakt z wilgocią i powietrzem. Szkło jest doskonałym materiałem na pojemnik na miód, ponieważ nie reaguje z nim chemicznie.

Temperatura

Optymalna temperatura przechowywania miodu to 6-10 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do fermentacji miodu, a zbyt niska do nadmiernej krystalizacji.

Unikanie promieni słonecznych

Miód nie powinien być przechowywany na bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to wpłynąć na jego kolor i smak. Szafka kuchenna czy spiżarnia to dobre miejsca na przechowywanie miodu.

Unikanie silnych zapachów

Miód może wchłaniać zapachy otoczenia, dlatego nie przechowuj go obok produktów o intensywnym aromacie, takich jak cebula czy czosnek.

Długotrwałe przechowywanie

Miód jest produktem, który może być przechowywany przez wiele lat bez utraty jakości. Starożytni Egipcjanie przechowywali miód w grobowcach, a po tysiącach lat nadal był on jadalny.

Właściwości lecznicze miodu

 1. Antybakteryjne i Antywirusowe: Miód działa na wiele rodzajów bakterii i wirusów, a także przyspiesza gojenie się ran.
 2. Przeciwalergiczne: Regularne spożywanie miodu z lokalnej pasieki może pomóc w zminimalizowaniu objawów alergii.
 3. Przeciwzapalne: Miód może łagodzić stan zapalny, dlatego często stosuje się go na oparzenia i wysypki skórne.
 4. Poprawa Trawienia: Miód może wspomagać proces trawienia i łagodzić dolegliwości żołądkowe.

Witaminy

Miód zawiera różne witaminy, chociaż w niewielkich ilościach. Należą do nich:

 • Witaminy z grupy B, takie jak B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy) i B6 (pirydoksyna).
 • Witamina C, która wspiera układ odpornościowy.

Składniki Mineralne

Miód jest także źródłem wielu ważnych minerałów, takich jak:

 • Wapń
 • Magnez
 • Potas
 • Fosfor
 • Cynk
 • Selen
 • Żelazo

Inne składniki odżywcze

 • Cukry Proste: Glukoza i fruktoza stanowią główne źródło energii w miodzie.
 • Antyoksydanty: Miód zawiera flawonoidy i fenolowe związki kwasu, które działają jako antyoksydanty.
 • Woda: Miód zawiera około 17-20% wody, która ma wpływ na jego konsystencję.
 • Enzymy: Enzymy w miodzie, takie jak glukoza oksydaza, mają znaczenie w jego działaniu antybakteryjnym.

Wybór prawdziwego miodu nie jest prostym zadaniem, ale warto się przyłożyć. Prawdziwy miód to nie tylko wyjątkowy smak, ale także szereg korzyści zdrowotnych, których nie dostarczą podróbki. Pamiętaj o powyższych wskazówkach, a będziesz mógł cieszyć się prawdziwym smakiem i dobrodziejstwem tego naturalnego „płynnego lekarstwa”.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną