Już niebawem Polacy będą obchodzić święto kościelne i święto państwowe. Niektórzy będą mogli cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem. O szczegółach poniżej.
Długi weekend w sierpniu – Kiedy wziąć wolne?
15 sierpnia w Polsce obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Ponadto w dniu tym obchodzone jest święto państwowe – Święto Wojska Polskiego.
Święta te wypadają w tym roku we wtorek.
Jeśli więc chcemy cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem wystarczy, że weźmiemy wolne w poniedziałek (14.08.2023).
Dni wolne od pracy w 2023 roku
Oto jak prezentują się dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku:
- 1 stycznia (niedziela) — Nowy Rok;
- 6 stycznia (piątek) — Święto Trzech Króli;
- 9 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc;
- 10 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny;
- 1 maja (poniedziałek) — Święto Pracy;
- 3 maja (środa) — Święto Konstytucji 3 Maja;
- 28 maja (niedziela) — Zesłanie Ducha Świętego tzw. Zielone Świątki;
- 8 czerwca (czwartek) — Boże Ciało;
- 15 sierpnia (wtorek) — Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
- 1 listopada (środa) — Wszystkich Świętych;
- 11 listopada (sobota) — Święto Niepodległości;
- 25 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie;
- 26 grudnia (wtorek) — Boże Narodzenie – drugi dzień Świąt.
Jak przedłużyć sobie wolne w 2023 roku?
Sierpień: 15 sierpnia wypada Święto Wojska Polskiego. Jest to wtorek. Warto dobrać wolny dzień wcześniej (poniedziałek) i cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem.
Listopad: Święto 1 listopada przypadnie w tym roku w środę. Można rozważyć dodatkowe wolne w czwartek i piątek. Wówczas zyskamy czas na dłuższy odpoczynek.
Grudzień: Osoby, które wypiszą wolne od 27 do 29 grudnia, będą mogły spędzić wolny czas w domu od 23 grudnia aż do 1 stycznia.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także jako święto Matki Boskiej Zielnej. Obchodzone jest w Polsce 15 sierpnia. Jest to katolickie święto, upamiętniające moment, w którym Maryja, matka Jezusa Chrystusa, została wzięta do nieba zarówno duszą, jak i ciałem.
W Polsce dzień ten jest dniem wolnym od pracy i wiąże się zarówno z kościelnymi, jak i ludowymi obchodami. Tradycyjnie, w kościołach gromadzą się wierni na uroczyste Msze Święte z procesjami.
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia każdego roku w Polsce i upamiętnia zwycięstwo polskich sił zbrojnych w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Tego dnia oddaje się cześć żołnierzom, którzy brali udział w różnych kampaniach i konfliktach, bronili suwerenności i niepodległości kraju.
Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego obejmują różnego rodzaju parady, koncerty, wystawy oraz ceremonie wręczenia odznaczeń i awansów wojskowych. W większych miastach, takich jak Warszawa, odbywają się imponujące parady wojskowe, prezentujące nowoczesny sprzęt i uzbrojenie, a także historyczne umundurowanie i wyposażenie.
To święto jest także okazją do złożenia hołdu poległym i zmarłym żołnierzom, a także do podkreślenia znaczenia armii jako gwaranta bezpieczeństwa i stabilności państwa. W dniu Święta Wojska Polskiego można też zauważyć podniesione flagi państwowe na budynkach publicznych i prywatnych.