Wizyta u Lekarza Podczas Pobytu na Urlopie!  Mit czy Rzeczywistość? Sprawdź!

Agnieszka
Styl życia
26.07.2023 12:07
Wizyta u Lekarza Podczas Pobytu na Urlopie!  Mit czy Rzeczywistość? Sprawdź!

Przed wyjazdem na urlop ostatnie o czym myślimy to ryzyko, że na wakacjach złapie nas choroba. Warto jednak wziąć to pod uwagę. Co zrobić, gdy rozchorujemy się podczas urlopu? Czy możemy skorzystać z przychodni w mieście innym, niż miejsce zamieszkania?

Przypisanie do przychodnie

Każdy pacjent przypisany jest do danej przychodni. Nasza dokumentacja znajduje się w konkretnej przychodni i zazwyczaj to tam udajemy się w pierwszej kolejności, gdy złapie nas jakaś choroba. 

Czy istnieje więc możliwość udania się do przychodni na drugim końcu Polski w przypadku, gdy na przykład jesteśmy na urlopie?

Choroba na urlopie - nie ma rejonizacji! 

Osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do korzystania z usług medycznych na terenie całego kraju, bez względu na miejsce swojego zameldowania lub miejsce, w którym jest zarejestrowana jako pacjent (tzw. "przywiązanie do lekarza"). Może to obejmować konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne, a także leczenie szpitalne.

Zasada ta jest szczególnie ważna dla osób, które podróżują, przebywają na urlopie lub tymczasowo mieszkają w innym mieście. W praktyce oznacza to, że jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej podczas pobytu poza miejscem swojego zamieszkania, masz prawo skorzystać z usług lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty w ramach NFZ w dowolnym miejscu w Polsce.

 Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach może być konieczne okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych, takiego jak dowód osobisty, karta ubezpieczenia zdrowotnego lub europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które nie są ubezpieczone, za wizytę w przychodni będą musiały zapłacić.

Choroba na urlopie - uzyskanie pomocy medycznej w nocy

Przychodnie pracują zazwyczaj od godziny 8:00 do 18:00. Jeśli więc problemy zdrowotne wymagające konsultacji z lekarzem pojawią się w innych godzinach, będziemy zmuszeni udać się po pomoc do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

W tym przypadku także nie ma rejonizacji ani konieczności posiadania skierowania. Możemy więc udać się do placówki w dowolnym miejscu w Polsce. Wystarczy wyszukać najbliższą sobie placówkę w internecie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną