Od sierpnia tego roku w wykazie świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej znajdzie się nowe darmowe badanie. Wcześniej nie było ono dostępne dla pacjentów w ramach NFZ, a ma ogromne znaczenie w diagnozowaniu niepłodności.
Darmowe badanie nasienia w ramach NFZ
21 lipca na stronach Rządowego Centrum Legislacji ogłoszono projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który wprowadza darmowe badanie nasienia (seminogram) w celu rozpoznania niepłodności męskiej.
Badanie to zostanie wprowadzone do wykazu świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) już w sierpniu bieżącego roku.
Badanie nasienia - czym jest seminogram?
Seminogram jest jednym z ważniejszych badań diagnostycznych w kierunku niepłodności. Prawidłowy wynik badania pozwala na zaprzestanie dalszej diagnostyki. Nieprawidłowy natomiast - na dalsze badania diagnostyczne i podjęcie koniecznego działania w kierunku leczenia.
- Jest podstawowym badaniem pierwszego rzutu wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników, a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.
Przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Tymczasem projekt został przekazany do konsultacji.
Co jeszcze wprowadza nowe rozporządzenie?
Nowe standardy leczenia bólu
W przychodniach obligatoryjnie będzie mierzone natężenia bólu i jego wpływ na jakość życia chorego. Lekarze będą mieli obowiązek prowadzenia terapii bólu u wszystkich pacjentów, którzy go doznają.
Leki psychotropowe - ograniczenia
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, zgodnie z którym będzie trudniej wystawić recepty na leki psychotropowe i inne odurzające preparaty bez wcześniejszych konsultacji medycznych.
Lekarz nie będzie mógł wystawić na takie leki recepty, jeśli w przeciągu ostatnich trzech miesięcy pacjent nie odbył konsultacji medycznej.
Operacje z użyciem robota chirurgicznego
Leczenie nowotworów błony śluzowej macicy oraz jelita grubego z udziałem robota chirurgicznego będzie odbywać się w ramach NFZ. Obie te procedury zostały wpisane do wykazu świadczeń gwarantowanych.