Nowe opłaty w supermarketach! Ekologiczna rewolucja w sklepach!

Ewelina
Newsy
20.07.2023 9:50
Nowe opłaty w supermarketach! Ekologiczna rewolucja w sklepach!

Duże sieci sklepów handlowych w Polsce, podjęły nowe inicjatywy wprowadzając opłaty za cienkie torby foliowe, zwane popularnie "zrywkami", używane na dziale z pieczywem i warzywami. 

Ekotrend: Płatne Reklamówki z Tworzywa Sztucznego w Polsce

Od kilku lat w Polsce wprowadzona została opłata recyklingowa za torby zakupowe z tworzywa sztucznych, narzucając dodatkowy koszt 20 groszy za reklamówkę. Koszt ten może stanowić całość ceny torby lub być do niej doliczany, zależnie od polityki firmy, jak wyjaśnia portal biznes.gov.pl.

Wyjątki w Ustaleniach dotyczących Opłaty Recyklingowej

Pobierana opłata nie dotyczy jednak cienkich toreb o grubości poniżej 15 mikrometrów, znanych jako "zrywki", które są dostępne na działach z pieczywem lub warzywami. Wyjątek ten został wprowadzony ze względów higienicznych, ale niedawno klienci zaczęli nadużywać tej możliwości, pakując w zrywki prawie wszystko.

Sieci Handlowe Wprowadzają Opłatę za "Zrywki"

Według portalu wiadomoscihandlowe.pl, popularne sieci handlowe zaczęły pobierać opłaty za tzw. zrywki. Na przykład w sieci Auchan, kosztują one teraz 25 groszy za sztukę, podobne podejście przyjmują także sklepy E.Leclerc i Carrefour. Czy ta praktyka jest zgodna z prawem?

Zdjęcie Nowe opłaty w supermarketach! Ekologiczna rewolucja w sklepach! #1

Płatne Zrywki jako Odpowiedź na Przekroczenia Klientów

W rzeczywistości, tak. Opłata recyklingowa nie dotyczy tych "zrywek", które są używane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do pakowania luźnych warzyw lub pieczywa. Jeśli jednak są one używane jako zastępstwo dla koszyka zakupowego (czyli zapakujemy do nich inny towar niż chleb, warzywa i owoce), sprzedawca może dodać dodatkową opłatę do paragonu. Zasada ta została wprowadzona jako reakcja na klientów, którzy wykorzystywali zrywki do pakowania różnych produktów, a czasem nawet wynosili z sklepu całe rolki, tłumacząc, że są przecież darmowe. Jest to także sposób na redukcję odpadów i zwiększenie troski o środowisko.

Konsekwencje Nieprzestrzegania Zasad

Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować karą od 500 do nawet 20 000 złotych. Inspekcja Handlowa kontroluje sklepy i może nawet sprawdzić paragony lub faktury pod kątem naliczania opłaty recyklingowej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną