Emerytury mocno w górę! Rząd szykuje niespodziankę dla seniorów!

Ewelina
Biznes i finanse
18.07.2023 8:25
Emerytury mocno w górę! Rząd szykuje niespodziankę dla seniorów!

Rząd szykuje się do kolejnej waloryzacji

Jak się okazuje, rząd już przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej waloryzacji. W projekcie rozporządzenia dotyczącego waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku, wskaźnik zostanie zwiększony o minimum ustawowe - co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

Jakie są prognozy na 2024 rok?

Zgodnie z planem, emerytury i renty wzrosną w 2024 roku o co najmniej 12,3 proc. To jest znaczny wzrost, który z pewnością wpłynie na poprawę standardu życia wielu emerytów i rencistów. Całkowity koszt waloryzacji, wliczając w to trzynastą i czternastą emeryturę, wyniesie ponad 43 miliardy złotych.

Negocjacje na temat wskaźnika waloryzacji

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Podczas ostatniego posiedzenia RDS, które odbyło się w lipcu 2023 roku, nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska. W przypadku braku takiego stanowiska, Rada Ministrów ma obowiązek określić wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji w ciągu 21 dni od zakończenia negocjacji, biorąc pod uwagę prognozowane wielkości makroekonomiczne.

Aktualne stawki emerytur i rent

Na chwilę obecną, najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Z roku na rok, wskaźnik waloryzacji rośnie. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji to 14,8 proc.

Podsumowując, zbliżająca się waloryzacja będzie miała duży wpływ na renty i emerytury, przynosząc zdecydowany wzrost ich wartości. Jak zawsze, kluczem do zrozumienia tych zmian jest pozostanie na bieżąco z najnowszymi informacjami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną