Wentylator kolumnowy, podłogowy, biurkowy... Jak przygotować się na zbliżające upały?

Sponsorowany
Styl życia
17.07.2023 9:46
Wentylator kolumnowy, podłogowy, biurkowy... Jak przygotować się na zbliżające upały?

Upały potrafią dać się we znaki nie tylko na zewnątrz, ale też w domu i w biurze. Klimatyzacja jest skutecznym rozwiązaniem, ale dość kosztownym – instalacja urządzenia to już spora inwestycja, a do tego dochodzą podwyższone rachunki za prąd przez cały sezon. Opłacalną i efektywną alternatywą jest wentylator. Taki sprzęt pozwala ochłodzić pomieszczenie, a często wyposażony jest też w dodatkowe funkcje, jak jonizacja i nawilżanie powietrza. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni model. Wentylator kolumnowy, podłogowy, a może biurkowy…? Oto praktyczny poradnik, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Jak działa wentylator?

Wentylator domowy to stosunkowo proste urządzenie. Jego działanie sprowadza się do wprowadzenia powietrza w ruch za pomocą śmigła lub tzw. skrzydełek. To podobne zjawisko do tego obserwowanego podczas przeciągu w mieszkaniu.

Choć temperatura w pomieszczeniu pozostaje taka sama, to wentylator i tak pozwala domownikom się ochłodzić. Jak to działa? Powiew z wentylatora zderza się z nagrzaną skórą i pozwala usunąć znad niej ciężkie, nasycone parą wodną, powietrze, co powoduje uczucie orzeźwienia.

Rodzaje wentylatorów

Do najpopularniejszych rodzajów wentylatorów dostępnych w sklepach można zaliczyć:

  • wentylatory podłogowe,
  • wentylatory biurkowe,
  • wentylatory kolumnowe.

Różnią się one między sobą przede wszystkim rozmiarem, ale też zastosowanym systemem oraz ceną. Poniżej krótka specyfikacja poszczególnych typów wentylatorów.

 

Zdjęcie Wentylator kolumnowy, podłogowy, biurkowy... Jak przygotować się na zbliżające upały? #1

Wentylator podłogowy

Do większego biura lub mieszkania poleca się przede wszystkim wentylatory podłogowe, czyli stojące. Urządzenia te mogą być sporych rozmiarów, dzięki czemu mają większy zasięg roboczy.

Tego typu wentylator jest zazwyczaj ustawiony na stojaku o regulowanej wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, najwygodniej ustawić go na podłodze, blisko biurka użytkownika lub w centralnej części pokoju – jeśli sprzęt ma służyć więcej niż jednej osobie. W tym drugim przypadku warto rozważyć zakup wentylatora wyposażonego w praktyczną funkcję oscylacji. Oznacza to, że wiatrak może obracać się wokół własnej osi – w zależności od modelu – po kącie od 90 do aż 360 stopni. Dzięki temu urządzenie wprawia w ruch powietrze na większym obszarze, bez konieczności jego ciągłego przestawiania.

Wentylator biurkowy

W małym biurze czy domowym gabinecie sprawdzi się wentylator biurkowy. To urządzenie cechuje punktowe działanie, dlatego trzeba ustawić je możliwie blisko użytkownika np. na biurku obok komputera, parapecie czy stoliku kawowym. Wiatrak biurkowy jest lekkikompaktowy i dzięki temu mobilny, więc w razie potrzeby można łatwo go przestawić.

Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną konkretnego modelu. Moc urządzenia wpływa na efektywność chłodzenia oraz zasięg roboczy. Te parametry pomogą oszacować czy produkt będzie wystarczający do danego pomieszczenia.

Zdjęcie Wentylator kolumnowy, podłogowy, biurkowy... Jak przygotować się na zbliżające upały? #2

Wentylator kolumnowy

Wentylator kolumnowy to osobna kategoria, którą wyróżnia się nie ze względu na rozmiar, a wbudowany system oraz sam design urządzenia. Jego nowoczesny wygląd przypomina zgrabną, elegancką kolumnę głośnikową. Wiatraki te występują zarówno w wersji stojącej, jak i kompaktowej, którą można postawić na biurku.

W smukłej obudowie wentylatora kolumnowego mieści się system śmigieł, ułożonych pionowo, jeden pod drugim. Wiatraczki są przymocowane do walca, który obraca się wokół własnej osi, wprawiając je w ruch. Użytkownik może dostosować prędkość obrotów i tym samym zmienić intensywność pracy – a to wszystko zdalnieza pomocą niewielkiego pilota. Nie trzeba zatem za każdym razem wstawać, aby zmienić tryb.

Komu poleca się ten rodzaj sprzętu? Przede wszystkim wielbicielom dobrego wzornictwa, którym zależy nie tylko na tym, by wiatrak spełniał swoją funkcję, ale też wtapiał się w otoczenie. Wentylator kolumnowy doskonale wpasuje się we wnętrza nowoczesne, minimalistyczne i te w stylu glamour.

Dodatkowym atutem sprzętu jest wyjątkowo cicha praca – wentylator kolumnowy jest właściwie bezgłośny i przy odpowiednich ustawieniach można z powodzeniem używać go również w nocy.

Dodatkowe funkcje wentylatorów

Nowoczesny wentylator to już nie zwykły wiatrak, a raczej jego wersja 2.0. Często posiada dodatkowe funkcje i łączy kilka urządzeń w jednej, niepozornej obudowie. Co potrafi robić taka maszyna, poza tym, że oczywiście chłodzi?

  • Jonizator – wiele wentylatorów kolumnowych jest wyposażonych w funkcję jonizacji. Taki sprzęt skutecznie neutralizuje wirusy i bakterie oraz usuwa drobne cząsteczki kurzu.
  • Nawilżacz powietrza – przydatna opcja, zwłaszcza zimą, kiedy często włącza się centralne ogrzewanie.
  • Klimator – tańsza alternatywa dla klimatyzacji. Obniża temperaturę i zapewnia komfort w upalne dni. Zazwyczaj dodatkowo oczyszcza powietrze.

Wentylator kolumnowy o dodatkowych funkcjach to doskonała opcja dla alergików czy rodzin z małymi dziećmi. Tego typu sprzęt nie tylko pozwoli przetrwać upały, ale też nawilży powietrze oraz wyeliminuje szkodliwe działanie bakterii i wirusów. Domownicy szybko odczują różnicę!