Polska miała stać się krajem wolnym od papierosów do 2030 roku. Plany jednak się zmieniły. Szczegóły przedstawił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Polska wolna od tytoniu do 2023? Plany się zmieniły!
Przypomnijmy, że cztery lata temu polska przyjęła strategię endgame. Dąży ona do całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa. Cel ten miał zostać zrealizowany do 2030 roku.
Jak się okazuje data ta jest już nieaktualna. Do sprawy odniósł się Szymon Cienki – rzecznik GIS. Udzielił on wywiadu dla portlaspozywczy.pl
Mężczyzna zakomunikował, że prace nad projektem zostały wstrzymane podczas pandemii Covid-19.
Rzecznik podkreśla, że program ograniczenia wskaźnika palaczy trzeba zmodyfikować. Powiedział także, że konieczne jest określenie zarysu konkretnej mapy, która pozwoliłaby na osiągnięcie celu.
Szymon Cienki zapowiedział, że prace nad nową strategią rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku.
„[...] prace nad strategią obniżającą wskaźnik osób palących tytoń rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku, przy okazji opracowywania innych programów i projektów. Te również poddaliśmy wnikliwej rewizji i będziemy dążyli do tego, aby dostosować się do aktualnej rzeczywistości” – rzecznik GIS podkreślił w wywiadzie.
Dodajmy, że strategia endgame została przyjęta przez Danię, Irlandię, Kanadę, Szkocję, Finlandię, Nową Zelandię, Szwecję.
Niepokojące doniesienia z Polski!
Według badania, jakie na zlecenie GIS zrealizował KANTAR Public, do codziennego sięgania po papierosa przyznaje się jedna czwarta Polaków, czyli około 9 mln osób.
Dane Ministerstwa zdrowia pokazują niepokojące dane, z których wynika, że wskutek rozwoju chorób odpapierosowych rocznie umiera ok. 81 tys. Polaków.
Polska jest w gronie 5 europejskich państw o najwyższym odsetku młodych palaczy. Wiek inicjacji palenia jest bardzo niski. Wynosi od 18 do 25 lat.
Co gorsza, w Polsce papierosy pali ponad 7,6 mln osób powyżej 15. roku życia (badanie CBOS i WHO).
Palenie to druga przyczyna zgonów w Polsce- zaraz po nadciśnieniu tętniczym.
Brak polityki antypapierosowej!
Niestety palacze nie wykazują inicjatywy wyjścia z nałogu.
Skarżą się na niskiej jakości profilaktykę w Polsce.
Okazuje się, że w całym kraju znajduje się jedynie kilka poradni antynikotynowych (z ich usług korzysta niej niż 1% palaczy rocznie).
Palacze narzekają też, na brak refundacji medykamentów, które pomogłyby w rzuceniu palenia.
Mapa akcyzowa w Polsce
Specjaliści podkreślają, że konieczne jest podwyższenie akcyzy na papierosy, gdyż cena jest istotnym elementem ograniczającym dostęp do tego typu substancji.
Przypomnijmy, że Pod koniec 2021 roku Polska przyjęła zaproponowaną przez ministra finansów tzw. mapę akcyzową, czyli ścieżkę stopniowego podnoszenia opodatkowania na wyroby alkoholowe i tytoniowe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od stycznia 2022 r. akcyza na alkohole wzrosła o 10%, a minimalna stawka akcyzy na papierosy - ze 100% do 105%.
Do 2027 r. akcyza na alkohole będzie co roku wzrastać o 10%
Na papierosy, tytoń do palenia i nowatorskie wyroby tytoniowe - o 5%.