Kolejna rewolucja na rynku pracy! Pracowników czeka nieunikniona zmiana!

Justyna
Biznes i finanse
12.07.2023 20:29
Kolejna rewolucja na rynku pracy! Pracowników czeka nieunikniona zmiana!

W związku z tym, że sztuczna inteligencja (SI) i automatyzacja zyskują coraz większe znaczenie we współczesnym świecie nadchodząca rewolucja na rynku pracy jest nieunikniona. Które zawody są najbardziej zagrożone?

Zagrożone zawody

Według raportu „Perspektywy rynku pracy 2023" opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), najbardziej zagrożone są zawody opierające się na co najmniej 25 z 100 umiejętności, które można łatwo zautomatyzować. Jak podkreśliła agencja, państwa wschodnioeuropejskie są szczególnie podatne na to ryzyko.

Warto dodać, że w kwietniu tego roku eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie 20 zawodów najbardziej zagrożonych przez robotyzację i sztuczną inteligencję, wśród których jest m.in.: kasjer, robotnik budowlany, magazynier, a także rolnik.

Obawy i szanse

Badania przeprowadzone przez OECD wykazują, że trzech na pięciu pracowników obawia się utraty zatrudnienia w wyniku zmian technologicznych. Zrozumiałe jest, że wprowadzenie sztucznej inteligencji i automatyzacji wzbudza obawy o przyszłość miejsc pracy. Jednak nie wszystko jest negatywne.

Choć istnieje ryzyko utraty zatrudnienia w niektórych zawodach, to należy dostrzec również szanse, jakie niesie rozwój technologii. Jednocześnie bowiem, ponad 60% badanych jest przekonanych, że zmiany technologiczne mogą przynieść pozytywne efekty. Dzięki SI i automatyzacji, praca może stać się mniej monotonna i bezpieczniejsza. Istnieje również szansa na rozwój nowych umiejętności, bardziej wyspecjalizowanych i dostosowanych do wymagań przyszłego rynku pracy.

Polityka i przygotowanie

Decydującą rolę w kształtowaniu przyszłości rynku pracy odgrywa odpowiednia polityka. Rządy muszą wspierać pracowników w adaptacji do zmian, zapewniając im dostęp do odpowiednich szkoleń i programów rozwoju umiejętności. Kluczem do sukcesu jest inwestowanie w odpowiednie programy szkoleniowe i edukacyjne. Dzięki temu pracownicy będą mieli możliwość przekwalifikowania się i wykorzystania nowych możliwości, jakie niesie rozwój SI.

Pracownicy zagrożonych zawodów muszą zdawać sobie sprawę, że ich dotychczasowe umiejętności mogą przestać być wystarczające, dlatego konieczne jest dostosowanie się do zmieniających się wymagań rynku. Również pracodawcy muszą odgrywać aktywną rolę, tworząc środowisko pracy sprzyjające innowacjom i rozwijaniu nowych umiejętności.

Waszym zdaniem automatyzacja i sztuczna inteligencja to szansa, czy zagrożenie dla rynku pracy?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną