Nad Polskę nadciąga niż Poly, który przyniesie wiele gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Polacy proszeni są o ostrożność i pozostanie w domach.
Gwałtowna zmiana pogody we wtorek
Niż Poly, który zmierza nad Polskę, przyniesie znaczne spadki temperatur. Ponadto można spodziewać się ulew, gwałtownych burz, gradobicia i silnego wiatru, którego porywy sięgną do 100 km/h.
Piątkowy poranek będzie pogodny, chmury zaczną nadciągać po południu. Ładna pogoda utrzyma się cały dzień jedynie na wschodzie kraju.
„Uwaga na dzisiejsze burze!W związku z przemieszczaniem się niżu oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych spodziewamy się dynamicznej pogody.Suma opadów może wynieść do 35 mm, a porywy wiatru nawet do 100 km/h” - czytamy w komunikacie IMGW na Twitterze.
Do Polaków rozesłano alerty
W związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla Polaków. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty.
Alerty pierwszego stopnia zostały skierowane do:
-
mieszkańców północno-zachodniej Polski,
-
mieszkańców województwa pomorskiego,
-
mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.
O pozostanie w domach proszeni są obywatele ze Szczecina, Koszalina, Słupska, Elbląga, Trójmiasta.
Alerty drugiego stopnia dotyczą mieszkańców województwa:
-
Świętokrzyskiego,
-
Małopolskiego,
-
Śląskiego,
-
Opolskiego,
-
Dolnośląskiego,
-
Lubuskiego,
-
Wielkopolskiego,
-
Mazowieckiego,
-
Łódzkiego.
„Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” - czytamy w alercie dla mieszkańców województwa opolskiego.
Jaki będzie czwartek?
Niż Poly przyniesie spore ochłodzenie. W niektórych regionach Polski temperatura w czwartek wyniesie zaledwie 16 stopni Celsjusza w okolicach Krakowa, Katowic i Zakopanego.
Piątek już stabilny i ciepły
Po dwudniowym załamaniu pogody nastąpi poprawa. Już w piątek na termometrach pojawią się wysokie temperatury.
Alert RCB
Alert RCB ma formę wiadomości SMS, która jest wysyłana automatycznie do wszystkich osób potencjalnie znajdujących się w sytuacji kryzysowej, która może zagrażać życiu już zdrowiu.
W treści SMS znajduje się określony rodzaj niebezpieczeństwa, lokalizacja. Wiadomość wysyłana jest bez względu na to, z jakim operatorem posiadamy umowę.
Dyrektor Rządowego Centrum bezpieczeństwa nakłada bezzwłoczny obowiązek wysyłania komunikatu do użytkowników sieci.