Twoje surfinie będą kwitły jak szalone! Ten genialny sposób Cię zaskoczy!

Martyna P.
Ogród
04.07.2023 11:17
Twoje surfinie będą kwitły jak szalone! Ten genialny sposób Cię zaskoczy!

Surfinia to roślina ozdobna, która cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników. Jej piękne, kaskadowe kwiaty o intensywnych kolorach sprawiają, że jest idealna do uprawy w pojemnikach, wiszących doniczkach czy na balkonach. Jednak, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i cieszyć się obfitym kwitnieniem należy zastosować naturalną odżywkę! 

Odżywka z banana - Sposób na piękne surfinie! 

Aby przygotować naturalny nawóz z bananów dla surfinii, potrzebujesz kilku składników i prostych kroków. Banany są bogate w składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor, azot oraz inne mikroelementy, które są korzystne dla roślin.

Oto sposób na wykonanie nawozu: 

Składniki:

 • 2 dojrzałe banany
 • 1 litr wody
 • Blender lub mikser
 • Sitko lub gaza
 • 2 łyżki fusów z kawy (opcjonalnie)

Instrukcje:

1. Zbierz dojrzałe banany. Najlepiej używać bananów, które są już dość miękkie i mają skórkę z brązowymi plamkami. Im bardziej dojrzałe banany, tym większa koncentracja składników odżywczych.

2. Obierz banany ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. To ułatwi ich blendowanie.

3. Umieść kawałki bananów w blenderze lub mikserze. Dodaj 1 litr wody.

4. Zblenduj składniki na gładką masę. Upewnij się, że banany są całkowicie rozdrobnione i połączone z wodą.

5. Przelej zawartość blendera przez sitko lub gazę, aby oddzielić płyn od resztek stałych. W ten sposób otrzymasz klarowny płyn nawozowy, który będzie łatwy do aplikacji.

6. Przelej nawóz do butelki lub pojemnika, który można łatwo używać podczas podlewania rośliny.

7. Przed użyciem dobrze wstrząśnij butelką z nawozem, aby składniki były równomiernie rozproszone.

Zdjęcie Wykorzystaj ten owoc i ciesz się obfitymi kwiatami! Zrób sama naturalną odżywkę dla surfinii! #1

Jak aplikować odżywkę z bananów? 

Nawóz z bananów można stosować raz w tygodniu podczas regularnego podlewania surfinii.

Dodaj 1-2 łyżki nawozu do litra wody i dokładnie wymieszaj.

Następnie użyj tej mieszanki do podlewania rośliny, starając się nie dotykać liści ani kwiatów.

Zaleca się nawożenie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć podlewania w pełnym słońcu.

Nawóz z bananów pomoże dostarczyć surfinii ważne składniki odżywcze, takie jak potas, który wspiera zdrowy wzrost i obfite kwitnienie rośliny. Pamiętaj jednak, że nawóz z bananów nie powinien być jedynym źródłem nawożenia dla surfinii. Warto również stosować zrównoważony nawóz mineralny, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Najważniejsze zasady w pielęgnacji surfinii

 • Wybór odpowiedniego stanowiska

Surfinie najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla ich prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Wybierz miejsce, gdzie roślina będzie miała dostęp do co najmniej 6 godzin dziennego światła słonecznego.

 • Gleba i podłoże

Surfinie preferują dobrze przepuszczalną glebę o optymalnym pH w zakresie 5,5-6,5. Można również stosować gotowe podłoże do uprawy roślin balkonowych, które zapewni odpowiednią strukturę gleby i optymalne warunki dla rośliny. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego drenażu, aby uniknąć nadmiernego zalewania korzeni.

 • Podlewanie

Surfinie wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Utrzymuj glebę wilgotną, ale unikaj nadmiernej ilości wody, która może prowadzić do gnicia korzeni. Zwróć uwagę, aby podlewać roślinę bezpośrednio do korzenia, omijając liście i kwiaty, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

 • Nawożenie

Aby surfinie kwitły obficie i utrzymały zdrowy wzrost, zaleca się regularne nawożenie. Można stosować nawozy wieloskładnikowe o zrównoważonym składzie lub specjalne nawozy do kwitnących roślin balkonowych. Pamiętaj o dokładnym stosowaniu zalecanej dawki nawozu, aby uniknąć przepalenia rośliny.

 • Przycinanie

Regularne przycinanie surfinii jest istotne, aby zachować ich zwartą formę i pobudzić kolejne kwitnienie. Usuwaj uschnięte kwiaty i gałęzie, aby zapewnić przepływ powietrza i zapobiec rozwojowi chorób.

 • Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Surfinie mogą być podatne na atak szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy przędziorki czerwone. Regularne kontrolowanie roślin i stosowanie odpowiednich środków owadobójczych lub naturalnych metod zwalczania szkodników pomoże utrzymać je w zdrowej kondycji. Ponadto, unikaj nadmiernego zalewania rośliny, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

 • Zimowanie

Surfinie są roślinami jednorocznymi, co oznacza, że nie są mrozoodporne. Przed nadejściem zimy warto zebrać nasiona, aby móc je ponownie posadzić w następnym sezonie. Możesz również próbować przetrzymać rośliny wewnątrz, w chłodnym i dobrze oświetlonym miejscu, jednak będą one wymagały specjalnej opieki, aby przetrwać do następnego sezonu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną