Ważną wiadomością dla osób korzystających ze wsparcia ZUS jest wejście w życie nowych zasad dotyczących świadczenia rehabilitacyjnego. Ich wprowadzenie stanowi znaczącą zmianę dla wielu osób zmagających się z chorobą i niezdolnością do pracy. Co dokładnie się zmieniło?
Wzrost wysokości świadczenia
Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku ZUS wprowadza podwyższenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do 3 106,44 zł, co wiąże się z wyższą wysokością świadczenia rehabilitacyjnego.
Ważne jest zrozumienie, że w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego, wylicza się je biorąc pod uwagę podstawę zasiłku chorobowego, po waloryzacji. Jego wysokość wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierasz świadczenie w czasie ciąży.
Kto może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne?
Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wcześniej osoba ubezpieczona musiała być objęta zasiłkiem chorobowym, którego okres pobierania dobiega końca. Ponadto, mimo leczenia, nadal nie może powrócić do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja może pomóc w jej powrocie do aktywności zawodowej.
Warto pamiętać, że maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, natomiast, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni. Natomiast wsparcie w formie świadczenia rehabilitacyjnego może być wypłacane nawet przez 12 miesięcy. Najważniejsze jest jednak, by w tym okresie utrzymywać niezdolność do pracy.
Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, konieczne jest złożenie wniosku co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Istnieje jednak górna granica czasowa składania wniosku, która wynosi 18 miesięcy od zakończenia pobierania zasiłku chorobowego. Należy zatem działać odpowiednio wcześnie, aby nie przegapić możliwości otrzymania długoterminowego wsparcia.
Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć w jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić także elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Termin wypłaty świadczenia
Jeśli świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez ZUS, pierwsza wypłata nastąpi w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. Natomiast jeśli jest wypłacane przez płatnika składek, termin ten ustalany jest na podstawie harmonogramu wypłaty wynagrodzeń, jednak nie może być późniejszy niż 30 dni kalendarzowych od otrzymania decyzji ZUS.
Co ważne, świadczenie jest wypłacane co miesiąc na konto albo na adres podany we wniosku.