Czy do katalogu świadczeń rodzinnych zostanie dołączony nowy dodatek? Ruszyły prace nad stworzeniem projektu ustawy mającym wprowadzić dodatek dla małżeństw z długim stażem. Poznaj szczegóły.
Dodatek dla małżeństw z długim stażem
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję, w której zaproponowano, by "do katalogu świadczeń rodzinnych dodać nowe świadczenie, które wypłacane byłoby małżonkom o długoletnim pożyciu małżeńskim (z nieprzerwanym stażem) po upływie rocznicy ślubu".
Świadczenie to miałoby być przyznawane małżeństwom, które są ze sobą nieprzerwanie przynajmniej do 50 lat.
Jeśli taka ustawa weszłaby w życie, a nie wszystko na wskazuje, świadczenie byłoby tym wyższe, im dłuższy jest staż małżeństwa.
Ile może wynosić dodatek dla małżeństw z długim stażem?
We wspomnianej petycji zaproponowano, aby świadczenie było wypłacane jednorazowo i wynosiło w zależności od stażu małżeństwa:
- 50 lat - 5000 zł;
- 55 lat - 5500 zł;
- 60 lat - 6000 zł;
- 65 lat - 6500 zł;
- 70 lat - 7000 zł;
- 75 lat - 7500 zł;
- 80 lat - 8000 zł.
"Świadczenie byłoby wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wniosek małżonków udokumentowany zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającym ich staż małżeński" - wyjaśniono na stronie Senatu.
Negatywna opinia resortu rodziny i polityki społecznej
Na temat tej propozycji wypowiedziała się Agnieszka Matłoka, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Przedstawiła niestety negatywne stanowisku resortu na temat dodatku dla małżeństw z długim stażem. Dodała, że państwo “ promuje długoletnie pożycie małżeńskie, poprzez odznaczenie medalem"
Z drugiej jednak strony na ten sam temat wypowiedział się senator Robert Mamątow (PiS), który ma odmienne zdanie.
- Medal pewnie gdzieś tam stoi i zbiera kurz, ale to nie o to chodzi. Myślę, że w dzisiejszych czasach, kiedy instytucja małżeństwa jest tak łatwo rozbijana, tak łatwo zrywana, osoby, które przeżyły ze sobą 50 lat, zasługują na jakąś formę nagrody - powiedział Mamątow, cytowany przez "Rzeczpospolitą".
Jak więc widać temat jest otwarty i nie wiadomo, jaka zapadnie ostateczna decyzja.
Z obliczeń wynika natomiast, że wypłacenie takiego świadczenia pochłonęłoby ok. 87 mln zł.