Komisja Europejska coraz częściej zwraca uwagę na drobne rzeczy, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Tym razem na celowniku znalazły się kapsułki z kawą do ekspresu. Czy powinniśmy ich używać? Wyjaśniamy szczegóły.
Kapsułki z kawą
Nasz kraj jest trzecim państwem w Europie, które posiada największy popyt na ekspres do kawy. Na podium znajdują się również Niemcy i Francja. Europejczycy pokochali ekspresy do kawy, jednak czy są one na pewno bezpieczne dla codziennego użytku?
Komisja Europejska zwróciła uwagę na kapsułki z kawą do ekspresu. Okazuje się, że materiał, z którego są wykonane najczęściej jest plastikiem lub aluminium. Co więcej, nie są one kompostowalne. W obecnej sytuacji na świecie każdy szczegół jest waży, abyśmy mogli dbać o środowisko.
Czy Komisja Europejska wprowadzi zakaz?
Wprowadzenie zakazu stosowania kapsułek z kawą do ekspresu z pewnością wpłynąłby znacząco na Europejczyków. Branża kawowa podkreśla, że najpierw należałoby zapewnić infrastrukturę, która umożliwiałaby recykling. Na chwile obecną takiej nie ma, a kapsułek nie możemy wrzucać do pojemnika na odpady papierowe.
Ponadto kawiarnie zwracają uwagę na fakt, że kapsułki do kawy mają stosunkowo niewielki wpływ na środowisko niż pozostałe metody parzenia kawy. Na chwilę obecną Komisja Europejska nie wydała nakazu wycofania z obiegu handlowego kapsułek.
Ekologiczne działania w UE
Unia Europejska w ostatnich latach pokazała, że ważne jest dla niej dbanie o nasze środowisko. W tym celu podjęła szereg działań mających na celu zadbania o naszą planetę. Zadbała m.in. o:
- Wyznaczenie nowych celów w zakresie recyklingu
- Ograniczenia plastikowych toreb w sklepach
- Działania mające na celu rozwiązanie problemów z odpadami morskimi
- Zmniejszenie emisji CO2
Działania te spotkały się z pozytywną opinią publiczną. Europejczycy nastawieni są na jeszcze większe działania w zakresie ochrony środowiska:
“Oczekuje się, że w przyszłości wydatki UE na ochronę środowiska i klimat wzrosną. Komisja proponuje zwiększenie udziału wydatków UE na realizację celów w dziedzinie klimatu z 20% do 25%, natomiast Parlament wezwał do zwiększenia tego udziału do 30%. “- europapnews.pap.pl