Rewolucja w rejestracji do lekarza! Co się zmieni?

Martyna P.
Newsy
23.05.2023 8:53
Rewolucja w rejestracji do lekarza! Co się zmieni?

Zapewne każdy z nas miał problem z umówieniem się do lekarza tego samego dnia. Wiceminister Waldemar Kraska wypowiedział się na temat centralnej elektronicznej rejestracji, która miałaby rozwiązać problem.

Elektroniczna e-rejestracja

Resort Zdrowia planuje uruchomienie centralnego elektronicznego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnej kolejki oczekujących.

31 marca zakończył się program pilotażowy tego programu. Obecnie prowadzona jest ocena pilotażu. Na jej podstawie zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące terminu wdrożenia zmian.

„Pacjenci mieli możliwość rejestracji na świadczenia z zakresu kardiologii oraz badanie rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Obecnie przeprowadzana jest ocena pilotażu, na podstawie której zostaną podjęte dalsze decyzje o rozwoju e-rejestracji, w tym o objęciu e-rejestracją kolejnych świadczeń oraz o wdrożeniu ogólnopolskim” - mówił Wiceminister resortu zdrowia.

Wiceminister zapowiedział, że nowy system będzie umożliwiał wybór świadczenia na podstawie określonych kryteriów tj. placówka, termin z listy dostępnych wizyt w kraju, lekarz.

Mężczyzna podkreślił, że wprowadzenie e-rejestracji pozwoli na lepsze zarządzanie wykorzystaniem wolnych albo zwalniających się w ostatniej chwili terminów. Proces ten ma wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w pierwszym etapie centralna rejestracja obejmie zapisy na szczepienia przeciw HPV oraz świadczenia z zakresu projektu Profilaktyka 40+.

Zdjęcie Rejestracja do przychodni - nadchodzi rewolucja! Jakie zmiany zajdą? #1

Uproszczenie procesu rezerwacji i odwoływania porad

Ponadto Resort chce uprościć proces rezerwacji terminu wizyty i odwoływania umówionych porad. Wiceminister zapowiedział, że centralna e-rejestracja znacznie odciąży personel placówek medycznych, umożliwiając przekierowanie zasobów na inne obszary. Ponadto proces rejestracji ma zostać zautomatyzowany.

Możliwość tradycyjnej rejestracji

Wiceminister podkreślił, że osoby, które nie posiadają Internetu, nadal będą mogły korzystać z tradycyjnej formy rejestracji.

Ponadto rejestracji będzie można dokonać za pośrednictwem Centralnej Infolinii Rejestracji. Opcja ta będzie umożliwiała rozmowę z tłumaczem polskiego języka migowego.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy oddziale SOR

Od 1 lipca 2023 roku przy każdym oddziale ratunkowym (SOR) pojawi się nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Lekarze będą mogli wykonywać prześwietlenia czy badania laboratoryjne.

Celem wprowadzenia tych zmian jest rozładowanie kolejek na SOR-ach.

„Od 1 lipca przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym będzie funkcjonowała taka pomoc. Tam lekarz będzie posiadał także narzędzia w postaci wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, wykonania zdjęcia na przykład klatki piersiowej. Te nowe uprawnienia się pojawią i to zdecydowanie ułatwi i rozładuje duże kolejki, jeżeli chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe – zakomunikował wiceminister.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną