ZUS idzie z duchem czasu: nowa aplikacja do wystawiania zwolnień lekarskich!

Justyna
Zdrowie
12.05.2023 20:50
ZUS idzie z duchem czasu: nowa aplikacja do wystawiania zwolnień lekarskich!

Już wkrótce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie poprzez specjalną aplikację. To kolejny etap cyfryzacji usług przeprowadzanej przez ZUS.

Stopniowa cyfryzacja

ZUS od kilku lat bardzo aktywnie cyfryzuje swoje usługi, by ułatwić kontakt klientów z instytucją. Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mówił:

„Przejście na formę cyfrową jest bardzo dużym ułatwieniem zarówno dla klientów, jak i ZUS-u. To bardzo skraca czas obsługi sprawy”.

Szereg usług online

Jednym z przykładów takich działań są m.in. e-wizyty.  Przedstawiciel ZUS-u podkreślał płynące z nich korzyści:

„Są one dużym ułatwieniem dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, nie mogą wychodzić z domu, głównie dla osób starszych i ta usługa cieszy się bardzo dużym powodzeniem”.

Dodał również, że już teraz funkcjonuje e-legitymacja emeryta i rencisty:

„Ta legitymacja, oprócz tradycyjnej formy plastikowej, działa też w postaci elektronicznej dla tych osób, które są tym zainteresowane. Dostępna jest też do pobrania na stronie internetowej”.

Aplikacja mobilna dla lekarzy

Włodzimierz Owczarczyk przekazał PAP także zapowiedzi kolejnego etapu cyfryzacji:

„W tym roku planujemy uruchomienie aplikacji mobilnej dla lekarzy, za pomocą której jeszcze łatwiejsze będzie wystawianie zwolnień lekarskich, co powinno jeszcze bardziej uprościć współpracę z naszą instytucją”.

Rośnie liczba zwolnień lekarskich

Według danych ZUS w 2022 r. w Polsce zarejestrowano aż 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, na łącznie 288,8 mln dni. Najczęstszą przyczyną były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4 proc. wszystkich nieobecności). Dalsze miejsca zajmują ciąża, poród i połóg (15,7 proc.), choroby układu oddechowego (14,2 proc.), urazy i zatrucia (13,3 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Dla porównania w 2021 r. lekarze wystawili 20,5 mln zaświadczeń lekarskich, a łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Stanowiły prawie 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy spowodowały choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.).