Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważne i wymagające wielu przygotowań wydarzenie. Co jednak w przypadku, gdy dojdzie już do ślubu, wesela, poprawin, a nagle okazuje się, że niemożliwe jest wystawienie aktu ślubu?
Termin złożenia dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego
Podczas zawierania ślubu w kościele, para młoda, duchowny oraz świadkowie podpisują dokument zawarcia związku małżeńskiego.
Dokumenty te konieczne są do zawarcia ślubu cywilnego, dzięki którym otrzymujemy później akt ślubu. Za dostarczenie dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) odpowiedzialny jest ksiądz udzielający ślubu.
Duchowny przekazuje dokumenty do USC przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa. Co jednak w przypadku, gdy duchowny przegapi termin złożenia dokumentów do Urzędu?
Tak było też w przypadku pary, która brała ślub w 2007 roku.
Ksiądz spóźnił się z dokumentami. Czy małżeństwo jest ważne?
Problem natury prawnej pojawił się w przypadku pary, która zawarła związek małżeński 29 grudnia 2007 roku.
Ksiądz spóźnił się z dostarczeniem dokumentów do USC. Kierownik Urzędu nie mógł więc sporządzić aktu zawarcia związku małżeńskiego.
Ksiądz więc, za sugestią pracownika Urzędu, zmienił datę zawarcia ślubu na 5 stycznia 2008 roku. W ten sposób udało się obejść prawo i 10 stycznia 2008 roku udało się sporządzić akt małżeństwa.
Prawda wyszła na jaw po latach
W 2017 roku kobieta jednak złożyła do sądu wniosek o separację i alimenty. Jej mąż natomiast złożył w odpowiedzi wniosek o unieważnienie małżeństwa właśnie z powodu niedostarczenia dokumentów przez księdza w terminie.
Sądy obu instancji oddaliły powództwo gdyż:
"przekroczenie przez duchownego 5-dniowego terminu przewidzianego w przepisie, powinno skutkować odmową sporządzenia aktu małżeństwa". Jeżeli jednak, mimo niezachowania tego terminu, akt małżeństwa został sporządzony, to małżeństwo należy traktować jako zawarte - czytamy na stronie Prawo.pl.