Większość osób jest przekonana, że za wyjazd do sanatorium opłaty ponosi pacjent. Jednak, jak się okazuje pobyt uzdrowiskowy nie zawsze jest płatny. Przedstawiamy, jakie są zasady skorzystania z wyjazdu do sanatorium i kto może się o nie ubiegać.
Komu przysługuje pobyt w sanatorium?
O bezpłatny pobyt uzdrowiskowy mogą starać się osoby objęte ubezpieczeniem ZUS. Są to pacjenci z chorobami przywlekłymi oraz potrzebującymi rehabilitacji po doznanym urazie lub ciężkim schorzeniu.
Z leczenia w uzdrowisku mogą skorzystać chorzy w każdym wieku. Nawet dzieci od 3 do 6 lat mogą zostać skierowane do uzdrowiska same lub pod opieką opiekuna prawnego. W przypadku osób niepełnoletnich ich pobyt jest bezpłatny, a rodzic bądź opiekun prawny ponosi koszty swojego pobytu.
Kto jest zwolniony z opłat leczenia?
Według obowiązujących przepisów z opłat za pobyt w uzdrowisku zwolnione są wszystkie osoby poniżej 18 roku życia oraz studenci do ukończenia 26 lat.
Natomiast z sanatorium mogą skorzystać bezpłatnie wszyscy pacjenci posiadający niepełnosprawność w stopniu znacznym oraz dzieci korzystające z renty rodzinnej.
O bezpłatny pobyt mogą się również starać pracownicy, których praca związana jest z produkcją wyrobów zawierających azbest i są narażeni na jego działanie.
Rehabilitacja w sanatorium
Z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać pacjenci, którzy są narażeni na uzyskanie niezdolności do pracy. W takim przypadku muszą oni uzyskać skierowanie o pobyt w uzdrowisku oraz
- Być ubezpieczone w ZUS
- Korzystać z renty uzyskanej z powodu niezdolności do pracy
- Pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie pielęgnacyjne
Obowiązkowe opłaty w sanatorium
Według przepisów pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Natomiast pobyt w sanatorium jest częściowy opłacany przez pacjentów. NFZ nie pokrywa kosztów m.in. za:
- Transport do uzdrowiska
- Pobyt opiekuna pacjenta
- Wyżywienie i zakwaterowanie (NFZ pokrywa tylko część kosztów)
Grupy, którym przysługuje wyjazd poza kolejnością
Obecnie szacuje się, że pacjent oczekuje na skierowanie do sanatorium ok. 18 miesięcy, a na leczenie szpitalne nawet do 3 miesięcy. Jednak istnieje grupa osób, które mogą otrzymać skierowanie poza kolejką. Są to m.in.:
- Honorowi Dawcy Krwi
- Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
- Inwalidzi Wojenni