Rok szkolny 2023/2024 przyniesie wiele reform edukacji. Ponadto normą okazać się mogą 40-osobowe klasy i trzy zmiany w systemie nauki. W nadchodzącym roku szkolnym będzie tłoczno oraz pojawią się braki kadrowe.
Co jest przyczyną problemu skumulowanych roczników?
Już w 2019 roku szkoły z miast wojewódzkich mierzyły się z dużą ilością uczniów. Ponadto brakowało nauczycieli, a zajęcia odbywały się w trzyzmianowym systemie. Wszystko za sprawą likwidacji gimnazjów (tzw. reformy sześciolatkowej z lat 2014 i 2015) oraz reformy Anny Zalewskiej.
W 2022 roku z powodu reformy edukacyjnej obniżającej wiek szkolny do lat sześciu w szkołach było bardzo ciasno. Ósme klasy ukończyło wówczas ponad 510 tysięcy uczniów (w poprzednich latach było to około 350 tysięcy osób).
Rok szkolny 2023/2024 – Brak miejsc w szkołach!
Od września 2023 roku szkoły będą mierzyć się z napływem do szkól wielu uczniów. W szkołach ponadpodstawowych będzie brakować ławek, krzeseł i wolnych sali.
Wszystko za sprawą drugiej części sześciolatkowej kumulacji. Przypomnijmy, że rocznik 2088 został podzielony na dwie części. Efektem tego jest 1,5 rocznika nastolatków w ósmych klasach.
W związku z powyższym, w roku szkolnym 2023.2024 możemy spodziewać się, że w szkołach ponadpodstawowych będzie uczyło się około 1,78 miliona uczniów. Jest to wynik rekordowy. Ostatnio notowano taką liczbę nastolatków 20 lat temu.
Obecnie dyrektorzy szkół ponadpodstawowych weryfikują możliwości swoich placówek i kalkulują, ile klas pierwszych mogą przyjąć we wrześniu.
Placówki szkolne planują przekształcenie kolejnych pomieszczeń w dodatkowe sale dydaktyczne.
Nowela prawa oświatowego ma umożliwić tworzenie działających w roku szkolnym 2023/2024 dodatkowych lokalizacji zajęć, poza budynkiem szkoły.
Ponadto resort Edukacji pracuje nad przepisami, które zredukowały by liczbę godzin zajęć dydaktycznych.
Braki kadrowe
Kolejnym problemem będą braki kadrowe. Wielu nauczycieli rezygnuje z zawodu a uczniów przybywa.
Ministerstwo pracuje nad przepisami, które dadzą możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w szkole ponadpodstawowej (za jego zgodą) godzin ponadwymiarowych wyższych niż z ustawy.
Niestety przepisy te znajdują się dopiero na etapie konsultacji.