Nie da się ukryć, że podkaszarka spalinowa do trawy do praktyczne i użyteczne urządzenie. Wielu właścicieli ogrodów czy przydomowych trawników nie może sobie wręcz wyobrazić bez niej życia. Takie urządzenie najczęściej kupowane jest na lata. Aby jednak mogło tak długo służyć, należy o nie właściwie dbać. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób właściwie konserwować podkaszarkę spalinową. Jak zatem o nią dbać?
Czyszczenie podkaszarki spalinowej
Przede wszystkim pamiętać trzeba o dokładnym czyszczeniu podkaszarki z pozostałości po trawie i z innych zabrudzeń. Powinno się to robić zawsze po jej użyciu. Im dłużej bowiem będzie się z tym zwlekać, tym trudniej będzie urządzenie wyczyścić. Czyszcząc podkaszarkę, szczególną uwagę zwrócić należy na okolice osłony. Zachować należy tu dużą ostrożność, ponieważ to właśnie tam znajduje się nóż odcinający nadmiar żyłki. Ważne jest zatem, aby się niechcący nie skaleczyć. Jeśli do czyszczenia podkaszarki używa się wody, wówczas ostrożność zachować należy także w okolicach silnika. Wszystko po to, aby przypadkowo nie zalać elementów elektrycznych. Po umyciu urządzenia należy je dokładnie wysuszyć.
Ocena stanu technicznego
Po dokładnym umyciu podkaszarki należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Mowa tu o sprawdzeniu, czy na urządzeniu nie ma żadnych widocznych śladów uszkodzenia mechanicznego. W przypadku zauważenia ewentualnych uszkodzeń, dana część kosiarki powinna zostać wymieniona na nową. Istotne jest, aby z wymianą uszkodzonej części zbyt długo nie zwlekać. W przeciwnym razie może dochodzić do usterek kolejnych elementów podkaszarki. Szczegółowej oceny stanu technicznego zawsze wymaga kosa spalinowa NAC. Jest nowoczesne urządzenie, dlatego warto dbać o jego stan.
Opróżnienie zbiornika paliwa
Po zakończeniu sezonu i przed schowanie podkaszarki na zimę zawsze opróżnić powinno się zbiornik paliwa. Pamiętać trzeba, że pozostawione w zbiorniku paliwo paruje i osadza się wewnątrz urządzenia, tworząc w ten sposób maź zlepiającą kanaliki paliwowe i gaźnik. Dlatego tak ważne jest opróżnienie zbiornika i układu paliwowego. Po tej czynności należy dodatkowo włączyć podkaszarkę i poczekać aż urządzenie samo się wyłączy z powodu braku paliwa.
Wymiana oleju i sprawdzenie filtra powietrza
Jeśli chce się, aby podkaszarka spalinowa działała jak najdłużej, nie można także zapominać o systematycznej wymianie oleju. Ważne jest, aby wymiana oleju zawsze przeprowadzana była na nagrzanym silniku. Należy odkręcić korek, przechylić urządzenie i wylać olej do naczynia. Następnie do urządzenia wlać należy świeży olej. Konserwując podkaszarkę, nie można zapomnieć również o sprawdzeniu filtra powietrza. Należy sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony. Jeśli tak, wówczas filtr należy wymienić na nowy. Jeśli z kolei filtr jest w dobrym stanie, wystarczy go dokładnie wyczyścić.
Czyszczenie świecy zapłonowej i smarowanie przekładni
Kolejnym elementem konserwacji podkaszarki spalinowej jest czyszczenie świecy zapłonowej. W tym celu należy ją odkręcić i za pomocą szczotki drucianej wyczyścić elektrony. Oczywiście pod warunkiem, że świeca nie jest uszkodzona. W takim bowiem przypadku należy ją wymienić na nową. Pamiętać trzeba również o skontrolowaniu szczelin, których wielkość wynosić powinna 0,5 mm. Ostatnia czynność polega na uzupełnieniu smaru w przekładni kątowej. Aby to zrobić, należy odkręcić śrubę w głowicy przekładni i do środka za pomocą strzykawki podać smar przekładniowy. Ważne, aby był odporny na działanie wysokich temperatur.
Konserwacja podkaszarki elektrycznej
Właściwej pielęgnacji i konserwacji wymaga także podkaszarka elektryczna, dlatego warto o tym również kilka słów powiedzieć. W tym przypadku także pamiętać trzeba o dokładnym wyczyszczeniu urządzenia i sprawdzeniu jego stanu technicznego. To, o czym należy w szczególności pamiętać, posiadając podkaszarkę elektryczną, to o jej pełnym naładowaniu. Jeśli dojdzie do głębokiego rozładowania się akumulatorów, może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a tym samym do trwałego uszkodzenia podkaszarki.