Klasyczne telefony wracają do łask?! Kto i dlaczego po nie sięga?

Justyna
Styl życia
04.04.2023 18:36
Klasyczne telefony wracają do łask?! Kto i dlaczego po nie sięga?

Uzależnienie od telefonu komórkowego to współcześnie coraz większy problem. Z powodu tzw. „fonoholizmu” cierpią zarówno dzieci,jak  i dorośli w różnym wieku. Jak w walce z tą dolegliwością mogą pomóc klasyczne telefony?

Zamień smartphone na dumbphone

Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie dnia bez korzystania ze smartfona. Niejednokrotnie sięgamy po telefon niemal nieświadomie i spędzamy przed nim długie godziny. Wyrwanie się z tego uzależnienia z pewnością nie należy do łatwych, a wielu specjalistów zalicza je do chorób cywilizacyjnych.

Właśnie po to, by radykalnie ograniczyć tego typu zachowania, powstał nowy trend. Polega on na zamianie najnowszych telefonów na stare modele, które mają ograniczone funkcje tzw. „dumbphone”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „głupi telefon", co stanowi grę słów w przeciwieństwie do wyrazu „smartphone”, który można przełożyć na język polski jako „mądry telefon”.

Nowy trend zyskuje na popularności

Takie rozwiązanie pozwala spędzać mniej czasu przed ekranem komórki. Z prostych telefonów można co najwyżej zadzwonić, odebrać wiadomości czy posłuchać muzyki. Nie ma w nich natomiast  innych zaawansowanych funkcji oferowanych przez smartfony.

Co ciekawe nowy trend ma coraz więcej zwolenników w USA, zwłaszcza wśród osób z najmłodszego pokolenia, określanego często jako „pokolenie Z”. Firma HMD Global, producent telefonów Nokia, przekazała, że w ubiegłym roku sprzedaż modeli z klapką na terenie Stanów Zjednoczonych wyraźnie wzrosła. Sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy sprzedawanych urządzeń każdego miesiąca.

Objawy uzależnienia od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu tzw. fonoholizm, jest zaliczane do grupy uzależnień behawioralnych. Są to nałogi związane z wykonywaniem określonych czynności. W tym przypadku polega ona na nadmiernym zainteresowaniu telefonem komórkowym.

U osób zmagających się z tym problemem można zwykle zauważyć charakterystyczne objawy takie jak:

  • spędzanie dużej ilości czasu w ciągu dnia na korzystaniu z telefonu,
  • odczuwanie przymusu wykonywania połączeń lub pisania wiadomości tekstowych,
  • nieustanne zerkanie na ekran urządzenia,
  • ograniczenie realnych spotkań z innymi ludźmi,
  • zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków,
  • rezygnacja z innych form spędzania wolnego czasu,
  • strach przed samotnością,
  • pogorszenie nastroju w sytuacji braku dostępu do telefonu komórkowego.

Warto pamiętać, że uzależnienie od telefonu pojawia się przede wszystkim, gdy nie ma żadnej kontroli nad korzystaniem z urządzenia. Natomiast nadmierne spędzanie czasu przed ekranem telefonu komórkowego niesie za sobą poważne skutki.

Czy Waszym zdaniem zmiana telefonu to skuteczna metoda w walce z uzależnieniem?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną