"Jestem w toksycznym związku dla dobra dziecka". Dramatyczne konsekwencje tych działań.

Martyna
Związki
01.04.2023 17:57
"Jestem w toksycznym związku dla dobra dziecka". Dramatyczne konsekwencje tych działań.

Niektóre kobiety, które są w toksycznym związku, a mają dzieci uważają, że nie mogą odejść od swojego partnera. Tłumaczą swoje zachowanie myśleniem “dla dobra dziecka”. Niestety psycholodzy ostrzegają, jakie są negatywne konsekwencje tych działań.   

"Dla dobra dziecka"

Pani Kasia jest dorosłą kobietą, której ojciec był alkoholikiem. W dzieciństwie jej mama mimo przemocy ze strony mężczyzny i ciągłych awantur nigdy nie zdecydowała się odejść od swojego partnera. Swoje działanie tłumaczyła strachem, że rozwód wpłynie negatywnie na jej córkę.  

Pani Kasia ma same negatywne wspomnienia wyniesione z domu rodzinnego. Nigdy nie widziała, żeby jej rodzice okazywali sobie uczucia, jedyne co pamięta to niekończące się awantury i widok pijanego ojca. Ojciec wszystkie pieniądze wydawał na alkohol, a matka ciągle pracowała, żeby ich rodzina mogła “normalnie” funkcjonować.  

Dziś jako dorosła kobieta pani Kasia ma wpojony obraz jak powinna, a raczej nie powinna wyglądać relacja między kobietą a mężczyzną. Obecnie sama ma problemy z zaufaniem do mężczyzn oraz z okazywaniem uczuć. Konieczna była terapia. 

Terapeuta uświadomił kobiecie, że jej matka myśleniem, że działa “dla dobra dziecka” skrzywdziła zarówno córkę jak i samą siebie. Niestety strach przed odejściem od męża alkoholika okazał się zbyt wielki, aby mama Kasi zdecydowała się na rozwód. 

Syndrom DDA 

U Pani Kasi stwierdzono syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Chorobę cechuje: 

Nieumiejętność dotarcia do własnych emocji. W rodzinach alkoholowych jest silna potrzeba ukrycia faktu nałogu przed światem, dlatego dziecko szybko zaczyna korzystać z reguły „trzy razy nie” czyli: że nie warto nikomu ufać, nie warto nikomu mówić, nie wolno czuć.” - medicover.pl 

Do głównych objawów syndromu DDA zaliczają się: 

  • lęk przed utratą kontroli 
  • lęk przed uczuciami 
  • lęk przed odrzuceniem 
  • lęk przed sytuacjami konfliktowymi 
  • nadmiernie rozwinięte poczucie odpowiedzialności 
  • poczucie winy towarzyszące obronie siebie 
  • mylenie miłości z litością 

Terapia 

Z danych wynika, że: 

“Wielkość populacji DDA w Polsce szacuje się na ok. 15% dorosłych mieszkańców naszego kraju. Wśród nich aż 3 miliony dorosłych Polaków wychowywało się w rodzinach z problemami na tle alkoholowym.” - inter-med.pl 

Niestety problem ten wynika z powodu decyzji rodzica, który nie zdecydował się odejść od toksycznego partnera w porę. Dziś Pani Kasia tak jak wiele osób mówi głośno, że ma żal do swojej matki za to, że nie zdecydowała się na rozwód z jej ojcem.