Maj to okres przyjmowania sakramentu pierwszej Komunii Świętej. Poza ceremonią w Kościele rodziny chcą ugościć najbliższych i zaprosić ich na obiad i słodki poczęstunek do restauracji. Okazuje się, że ceny przyjęć w 2024 roku są bardzo wysokie. Poznajcie historię Basi.
- Historia pani Basi "Nie stać mnie na Komunię dziecka"
- Koszty Komunii Świętej w 2024 roku
- Co dać dziecku w prezencie?
- Ile dać na Komunie będąc chrzestnym?
„Nie stać mnie na Komunię dziecka”
Pani Basia mieszka wraz z mężem w Lublinie. Małżeństwo ma córkę, która w tym roku w maju będzie przyjmowała pierwszą Komunię Świętą. Rodzina mieszka w małym mieszkaniu, więc zastanawia się nad organizacją przyjęcia w restauracji. Ich rodzina jest bardzo liczna. Kobieta chce zaprosić 35 osób. Członkowie rodziny sugerują, że świetnym rozwiązaniem jest spotkanie w lokalu gastronomicznym. Ona sama chce odpowiednio ugościć najbliższych i chętnie wybrała by się na przyjęcie komunijne. Pani Basia chciałaby celebrować ten piękny czas w spokoju. Nie chce spędzać czasu w kuchni, tracić go na serwowanie dań i zaspakajanie potrzeb gości.
Pani Barbara przeglądnęła kilka ofert restauracji i jest zaskoczona. Okazało się, że średnia cena to około 200 złotych za osobę. Kobieta przeliczyła koszty. Za 35-osobową rodzinę, córkę, siebie i męża musiałby zapłacić 7600 złotych.
Kobieta jest przybita, gdyż ostatnio zdecydowali się z mężem na remont mieszkania i wydali sporą część oszczędności.
Pani Basia wie, że musi doliczyć inne koszty np. galowych strojów. Zdała sobie sprawę, że nie stać ją na Komunię dziecka.
Kobieta nie wyobraża sobie zaciągania pożyczki na organizację przyjęcia. Nie chce spłacać wysokich odsetek.
Koszty Komunii Świętej w 2024 roku?
Nową białą szatkę można kupić za 150-350 złotych w zależności od materiału i kroju. Ceny używanych wahają się między 50, a 100 złotych.
Ponadto rodzice składają się po około 100 złotych. Pieniądze te mają pokryć koszty związane z zakupem kwiatów dla księdza, przystrojeniem Kościoła oraz pamiątki dla dziecka.
Ceny w restauracjach za „talerzyk” różnią się w zależności od ilości zamawianych dań i ilości osób oraz restauracji.
Za osobę trzeba zapłacić od 150 do 350 złotych!
Najważniejsza pamięć i gest!
Zaproszeni goście często głowią się nad odpowiednim podarunkiem dla dziecka. Mają wątpliwości co do zawartości oferowanej tzw. koperty. Niewątpliwie rodzaj i wartość prezentu powinny być oparte na zasobności naszego portfela, a także stopnia pokrewieństwa, czy bliskości relacji z obdarowywaną osobą.
Najpopularniejszą formą prezentu jest w ostatnich latach koperta z gotówką. Taki prezent uważany jest za wygodne rozwiązanie. Daje także pewność, że obdarowywana osoba spełni swoje życzenie i nie będzie niezadowolona z nietrafionego rzeczowego prezentu.
Wręczanie koperty z pieniędzmi przysparza jednak niektórym poczucie dyskomfortu. Goście zastanawiają się, jak duża powinna być to kwota. Należy podkreślić, że suma taka nie powinna podlegać ocenie, gdyż ważniejsza jest obecność, pamięć i sam gest wręczania. Nie powinno się nikogo oceniać przez pryzmat grubości portfela.
Ile/co dać na Komunię będąc chrzestnym?
Przyjęło się, że rodzice chrzestni ofiarują dziecku najbardziej wartościowy prezent. Jednak jest to kwestia umowna i indywidualna. Rola chrzestnych nie powinna przysparzać presji z uwagi na obowiązek „bogatego prezentu”.
Dane pokazują, że rodzice chrzestni przeznaczają na komunijny prezent lub kopertę między 500 a 1500 złotych.
WAŻNE: Prezentowane dane mają charakter poglądowy. Rodzaj i wartość prezentu jest sprawą indywidualną. Prezent powinien nie obciążać naszego budżetu oraz nie wprowadzić w zakłopotanie obdarowanego dziecka i jego rodziny.