Wybudowała dom razem z mężem. Z dnia na dzień została z niczym.

Agnieszka
Związki
30.03.2023 9:48
Wybudowała dom razem z mężem. Z dnia na dzień została z niczym.

Mogłoby się wydawać, że w polskim prawie wszystko, co małżeństwo nabywa po zawarciu związku małżeńskiego, stanowi ich majątek wspólny, jeśli nie podpiszą rozdzielności majątkowej. W prawie jest jednak pewien kruczek, który po latach może okazać się bardzo problematyczny, a jedna ze stron po rozwodzie zostaje z niczym. Tak było w przypadku Marty, która musiała opuścić swój własny dom po rozwodzie z mężem.

Poznaj historię  Marty, która straciła dom, który budowała razem z mężem

Historia Marty zaczyna się jak wiele innych, dziewczyna zakochuje się i bierze ślub ze swoim wybrankiem.

Po jakimś czasie młode małżeństwo planuje pójść o krok dalej i postanawia wybudować dom, w którym mają nadzieję żyć długo i szczęśliwie. 

Sytuacja jest nieco ułatwiona. Po pierwsze dlatego, że Marta ma już własne mieszkanie. Sprzedaje je więc, aby pieniądze włożyć w budowę domu. Po drugie, mąż Marty otrzymuje grunt pod budowę domu w darowiźnie od swoich rodziców.

Para wprowadziła się do domu i owszem, żyła szczęśliwie, jednak tylko przez dwa lata. Po dwóch latach okazało się, że mąż Marty, Paweł, znalazł sobie nową miłość. Złożył więc pozew o rozwód.

Marta była załamana utratą męża. Nie spodziewała się jednak, że to nie jedyny cios od losu, jaki otrzyma. 

Marta z dnia na dzień dowiedziała się, że zostaje z niczym 

Po tym, jak Marta dowiedziała się o pozwie rozwodowym, była przekonana, że dom należy zarówno do niej, jak i do męża. W końcu wybudowali go razem i działce, którą mąż dostał w trakcie trwania małżeństwa.

Szybko jednak okazało się, że grunt pod zabudowę domu stanowi własność jedynie Pawła, ponieważ darowizna nie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej. Wybudowana nieruchomość na gruncie należącym do Pawła również więc należy tylko do niego.

Aspekty prawne

W polskim prawie nieruchomość wybudowana na gruncie należącym do danej osoby staje się jej własnością. Dom, choć zbudowany częściowo z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania należącego do Marty, stał się wyłączną własnością Pawła. To on był bowiem jedynym właścicielem gruntu.

Natomiast pieniądze, które Marta uzyskała ze sprzedaży mieszkania zmieniły status z majątku osobistego na majątek wspólny małżonków.

Przed podjęciem decyzji o ślubie i budowie domu lub zakupie mieszkania warto więc dokładnie zapoznać się z prawnymi aspektami dotyczącymi podziału majątku w przypadku rozwodu. Może się bowiem okazać, że po latach jedna ze stron małżeństwa zostanie z niczym. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną