W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zamiar skontrolować, według wstępnych wyliczeń, około 25 tysięcy firm. Jakie branże będą najbardziej narażone na kontrolę ZUS-u? Jakich nieprawidłowości będzie szukał ZUS?
Kontrola ZUS - co będzie sprawdzane?
Podczas kontroli w firmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zamiar sprawdzić przede wszystkim prawidłowość odprowadzania składek, a także to, czy przedsiębiorca nie dąży do obniżania kosztów.
ZUS sprawdzi też, czy nie zachodzi ryzyko uzyskania nienależnych świadczeń, polegające na zgłaszaniu do ubezpieczenia fikcyjnych osób.
Jak informuje "Rzeczpospolita", z raportu ZUS wynika, że w ubiegłym roku ZUS przeprowadził 27 tys. kontroli. W trakcie tych kontroli wykryto nieprawidłowości aż na 357 mln zł należności z tytułu składek.
Uwzględniamy w nich m.in. takie kwestie jak prawdopodobieństwo nieprzestrzegania obowiązku zgłaszania do ubezpieczeń, naliczania składek według nieprawidłowego schematu ubezpieczeń lub tylko od części wynagrodzeń pracowników – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Kiełbowicz-Dziwulska, wicedyrektor Departamentu Kontroli Płatników Składek ZUS.
Kontrola ZUS - jakie firmy mogą się jej spodziewać w 2023 roku?
Jak donosi “Rzeczpospolita” ZUS w roku 2022 przeprowadził kontrole w około 27 tysiącach firm. W tym roku kontrola ma być przeprowadzona w nieco mniejszej ilości, bo w 25 tysiącach firm.
Po kontrolach w ubiegłym roku najwięcej nieprawidłowości odnotowano w branżach zajmujących się handlem hurtowym, działalnością związaną z oprogramowaniem i doradztwem w informatyce.
To, jakie firmy zostaną skontrolowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zależy od przypadku, ale od analizy rynku i sprawdzenia, w których branżach występuje największe ryzyko przekrętu.
Po dokonaniu analizy, ZUS spodziewa się największej kreatywności w takich branżach jak:
- handel hurtowy
- działalność detektywistyczna i ochroniarska
- działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w informatyce.
Brane pod uwagę są także firmy zgłaszające do ubezpieczeń powyżej 20 osób, gdyż dokonują one także wypłat części świadczeń z ubezpieczeń społecznych.