Platforma TikTok wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych twierdzą, że aplikacja może być wykorzystywana do szpiegowania. Pojawiły się doniesienia, że TikTok może zostać częściowo zakazy w Polsce.
TikTok zostanie zakazany w Polsce?
Rzeczpospolita donosi, że prawdopodobnie rząd polski ma dostać rekomendację od Rady ds. Cyfryzacji o częściowym zakazaniu TikToka.
Portal poinformował, że wyciekł projekt stanowiska ewentualnej blokady TikToka na urządzeniach służbowych pracowników administracji publicznej.
Jeśli doniesienia się potwierdzą, aplikacji na służbowych telefonach nie będą mogli używać członkowie Sejmu i Senatu.
Ponadto TikTok będzie musiał zostać usunięty z urządzeń prywatnych, na których zainstalowane jest służbowe oprogramowanie.
Ograniczenia mają także objąć pracowników administracji publicznej.
W poniedziałek 27.03.2023 roku odbędzie się posiedzenie RdsC, podczas którego ma zostać przedstawiona treść stanowiska w sprawie ewentualnej blokady aplikacji na urządzeniach służbowych administracji publicznej.
Zakazy w USA
Zakaz używania aplikacji na urządzeniach państwowych został wprowadzony przez stan Dakota Południowa w Stanach Zjednoczonych.
Wydane rozporządzenie zabrania korzystania z platformy, pobierania jej oraz odwiedzania strony na państwowych urządzeniach z dostępem do Internetu.
Narzędzie do szpiegostwa i kontroli
Christopher Wray, dyrektor FBI, w swoim niedawnym wystąpieniu stwierdził, że TikTok może stanowić bezprecedensowe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Twierdzi on, że aplikacja to potężne narzędzie do szpiegostwa i kontroli mas, a chińska dyktatura komunistyczna może z nim zrobić, co chce. Problem leży w algorytmie, który pozwala na manipulację odbiorcami i danymi, które są przekazywane do Chin.
TikTok wprowadza limity
Platforma TikTok chce wprowadzić dzienne limity spędzania czasu w aplikacji.
Nieletnie osoby będą miały 60 minut dziennie. Po upływie tego czasu użytkownik zostanie poproszony o wpisanie hasła, które umożliwi kontynuowanie przeglądania platformy.
Platforma informuje, że wprowadzane przez nią limity mają na celu wprowadzenie równowagi między życiem realnym a cyfrowym małoletnich.
Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w TikToku podkreśla, że platforma stale dba o eliminowanie negatywnych zjawisk u młodzieży oraz aktualizuje narzędzia bezpieczeństwa. Celem jest kontrola czasu spędzanego przed ekranem oraz dostosowywanie treści do wieku użytkowników.
O platformie TikTok
TikTok jest mobilną aplikacją internetową, której funkcją jest publikowanie krótkich materiałów wideo. Aplikacja została stworzona w 2016 roku przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. W 2020 roku TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie.