Czy można odmówić bycia rodzicem chrzestnym? Znamy możliwe konsekwencje odmowy.

Martyna
Styl życia
25.03.2023 16:47
Czy można odmówić bycia rodzicem chrzestnym? Znamy możliwe konsekwencje odmowy.

Osoby, które zostały poproszone o bycie chrzestnym z reguły mówią, że jest to dla nich wielki zaszczyt. Jednak nie wszyscy tak uważają, dla części osób ten obowiązek oznacza kłopoty. Wyjaśniamy, jakie są konsekwencje odmowy. 

Odmowa bycia chrzestnym 

Dla wielu osób sytuacją nie do pomyślenia jest możliwość odmowy zostania rodzicem chrzestnym. Jednak każdy z nas ma prawo odmowy. Najczęściej decydują się na nią osoby, które są niewierzące lub nie mają bierzmowania, wtedy według prawa kościelnego taka osoba nie może zostać rodzicem chrzestnym. Jednak to nie jedyne powody, dla których część osób nie decyduje się na zostanie chrzestnym. Innymi czynnikami mogą być: 

  • Fakt, że poproszona osoba ma już kilku chrześniaków 
  • Potencjalny chrzestny nie jest blisko związany z rodzicami dziecka 
  • Mieszka bardzo daleko, od domu rodzinnego dziecka 

Należy jednak pamiętać, że według staropolskiego przesądu niewskazana jest odmowa, ponieważ oznacza ona nieszczęście w życiu dziecka, ponieważ “dziecku się nie odmawia”. 

Obowiązki rodziców chrzestnych 

Według założeń wiary katolickiej do głównych obowiązków rodziców chrzestnych należą: 

  • Pomoc rodzicom dziecka 
  • Pomoc ochrzczonemu dziecku 
  • Wsparcie w chrześcijańskim życiu i wypełnianiu obowiązków zgodnie z wiarą Kościoła Katolickiego 

Bycie rodzicem chrzestnym nie ogranicza się do dawaniu prezentów. Przede wszystkim ważna jest ich obecność w życiu rodziny i ochrzczonego dziecka.  

Jak odmówić bycia chrzestnym? 

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby sprostać roli rodzica chrzestnego, a także niestraszny nam staropolski przesąd to możemy odmówić rodzicom w grzeczny sposób. Przede wszystkim należy podziękować, za to, że o tobie pomyśleli i powiedzieć szczerze o swoich wątpliwościach związanych z rolą chrzestnego. 

Rodzice dziecka powinni przyjąć odmowę ze spokojem i uszanować tą decyzję. Nikogo nie można zmusić do zostania chrzestnym.  

Sakrament chrztu w Polsce 

Według danych w naszym kraju: 

W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, co stanowi 16,3% mniej w porównaniu do roku 2019. Zdecydowana większość ochrzczonych przyjęła sakrament do pierwszego roku życia (90,9%). Między 1 a 7 rokiem życia przyjęło chrzest 8,2% osób, zaś po ukończeniu 7 roku życia jedynie 1%.” - mjakmama24.pl 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną