Obowiązkowa fotowoltaika od 2028! Co się zmieni w przepisach?

Martyna
Newsy
25.03.2023 16:18
Obowiązkowa fotowoltaika od 2028! Co się zmieni w przepisach?

Na popularnej aplikacji TikTok pojawił się materiał video, w którym użytkownik @prawnik.przedsiebiorcow opowiada o obowiązku założenie fotowoltaiki od 2028 roku. Przedstawiamy szczegóły. 

Obowiązkowa fotowoltaika 

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w całej Europie. Parlament Europejski przyjął dyrektywę budynkową, która określa obowiązek zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Celem decyzji zawartej w dokumencie jest dążenie do tego, aby nowe budynki, które powstaną na terenie Unii Europejskiej stały się zeroemisyjne.  

Politycy uważają, że takie działanie znacząco wpłynie na ograniczenie zużycia energii. To z kolei wiąże się z mniejszym wytwarzaniem emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy zakładają zeroemisyjność we wszystkich budynkach, które powstaną od 2028 roku oraz budynków, w których działają władze publiczne od 2026 r.  

Remonty 

To nie jedyna istotna zmiana w przepisach, zmiany prawne odnoszą się również do remontów. W przypadku, gdy właściciel budynku zdecyduje się na remont, będzie miał on obowiązek spełnić warunek założenia fotowoltaiki od 2032 roku.  

Ponadto Parlament Europejski postanowił, że wszystkie budynki do 2030 roku będą musiały posiadać co najmniej klasę E w klasyfikacji energetycznej budynków. Natomiast do 2033 roku powinny posiadać klasę D. 

Klasyfikacja energetyczna 

Według przyjętych założeń klasę energetyczną określa się w skali A-G. Najgorszą z nich jest klasa G, w której znajduje się ok. 15 % budynków w naszym kraju. Aby poprawić te statystyki właściciele musieliby się zdecydować na zastosowanie dodatkowej termoizolacji lub modernizację systemu grzewczego.  

Co więcej, Komisja Europejska jest zdania, że budynki mieszkalne odpowiadają za 40 % zużycie energii w Unii Europejskiej. Takie statystyki wiążą się z koniecznym podjęciem działań dążących do ich redukcji. 

Fotowoltaika w Polsce 

W naszym kraju według danych: 

“Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca. W 2022 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 mln – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Choć fotowoltaika nie rośnie już w trzycyfrowym tempie, to tańszy prąd ze słońca wciąż przyciąga Polaków” - bankier.pl 

Poniżej przedstawiamy materiał zamieszczony przez @prawnik.przedsiebiorcow : 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną