Uśmiechanie się w miejscu pracy: kiedy nie wypada tego robić?

Agnieszka
Styl życia
22.03.2023 13:00
Uśmiechanie się w miejscu pracy: kiedy nie wypada tego robić?

Uśmiech jest jedną z lepszych emocji, którą możemy zobaczyć na twarzy drugiego człowieka. Pewnie nie raz mieliście sytuację, w której uśmiech osoby spotkanej na ulicy poprawił wam humor na cały dzień. Mimo tego, że uśmiech wywołuje u osób w naszym otoczeniu pozytywne emocje, to czasem nie jest on wskazany w miejscu pracy. Wszystko jednak zależy od konkretnych sytuacji. 

Miejsce pracy - kiedy uśmiechanie się nie jest zbyt mile widziane?

W miejscu pracy, niezależnie od tego, jakie by ono nie było, istnieją sytuacje, w których nie wypada się zbyt szeroko uśmiechać. Zachodzi bowiem ryzyko, że zostaniemy wtedy odebrani jako nieprofesjonalni, niepoważni, a nawet lekceważący.

Kiedy uśmiech może być oznaką braku profesjonalizmu?

Pełniąc stanowiska wymagające podejmowania ważnych decyzji i kierujące całym zespołem (manager, kierownik, itd.) uśmiech od ucha do ucha może sprawić, że będziemy sprawiać wrażenie mało stanowczych i mało profesjonalnych. 

Delegowanie obowiązków, negocjowanie kontraktu, czy zdawanie raportu wymaga od nas stanowczości, a uśmiech w takich sytuacjach może stanowić przeszkodę.

Kiedy uśmiech może być oznaką braku powagi/szacunku do sytuacji?

Uśmiech nie jest wskazany także w sytuacjach wymagających od nas okazania powagi, zrozumienia i okazania szacunku. Wyobraźmy sobie, że lekarz przekazuje nam poważne informacje o złym stanie naszego zdrowia z uśmiechem na twarzy; lub pomyślmy o uśmiechniętej od ucha do ucha załodze zakładu pogrzebowego. Raczej zbyt dobrze to nie wypadnie.

Jednak zbyt ochocze uśmiechanie się nie jest wskazane nawet w banku, gdy udzielamy komuś kredytu lub zakładamy mu konto. Jest to na tyle formalna okoliczność, że uśmiech może wzbudzić zdziwienie drugiej strony. 

Kiedy uśmiech może być oznaką lekceważenia?

Uśmiech w miejscu pracy może zostać odebrany także jako oznaka lekceważenia rozmówcy. Gdy kierownik zespołu zdaje raport, opowiada o planach na przyszłość, czy wymienia miesięczne straty - lepiej zachować powagę niż słuchać z uśmiechem na twarzy. 

Podobnie w drugą stronę. Jeśli pełnisz stanowisko kierownicze, a pracownik opowiada ci o swoich trudnościach w pracy, problemach z członkami zespołu, czy swoim stanie zdrowia lub fakcie wypalenia zawodowego, uśmiech może zostać odebrany bardzo negatywnie. 

Nie oznacza to oczywiście, że w miejscu pracy powinien zapanować zakaz uśmiechania się. Wręcz przeciwnie. Uśmiech zapewnia dobrą atmosferę, co pozytywnie wpływa na wszystkich. Warto jednak wyczuć, w jakich sytuacjach uśmiech może zostać źle odebrany.