Przelane rośliny domowe? Wypróbuj trik z tamponem!

Agnieszka
Dom
21.03.2023 11:49
Przelane rośliny domowe? Wypróbuj trik z tamponem!

Dbanie o rośliny domowe wymaga od nas starań i wiedzy. Wszyscy dobrze wiedzą, że rośliny, aby przeżyły, muszą być przede wszystkim odpowiednio podlewany. Często jednak zdarza nam się przedobrzyć i częstotliwością i ilością podlewania kwiatów, a przelanie rośliny często jest dla niej nawet gorsze, niż jej przesuszenie. Co więc zrobić, gdy wlejemy do doniczki zbyt dużo wody? Wystarczy mieć w domu kilka tamponów.

Dlaczego przelanie rośliny jest dla niej szkodliwe?

Woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu rośliny. Jednak długotrwały nadmiar wody może sprawić, że roślina obumrze. Dzieje się tak dlatego, że zatopione korzenie nie są w stanie pobierać odpowiedniej ilości składników mineralnych z gleby, a przede wszystkim nie są w stanie pobierać tlenu i roślina zaczyna się “dusić”. 

Przelanie rośliny - trik z tamponem

Przelanie rośliny może bardzo źle na nią wpłynąć. Jeśli jednak zareagujemy szybko, uda nam się ją uratować. 

Zbyt duża ilość wody w ziemi może zostać usunięta za pomocą tamponów. Są to produkty, które szybko i skutecznie wchłaniają wilgoć. Wystarczy, że włożyć do ziemi kilka tamponów. Jeśli jest to mała doniczka, wystarczą 3 sztuki. Do większej doniczki włóż 5 sztuk i umieść je na różnych wysokościach.

Po kilku minutach nasiąknięte wodą tampony wyciągnij i włóż nowe. Powtarzaj czynność aż cały nadmiar wody zostanie wchłonięty. 

Warto też pamiętać, że ryzyko przelania rośliny maleje, jeśli zastosujemy drenaż. Aby stworzyć drenaż musimy posadzić roślinę w doniczce z dziurkami. Następnie na samo dno wyłożyć małe kamyczki, a dopiero na warstwę kamyczków wysypać ziemię. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł swobodnie wypłynąć spodem doniczki.

Jak rozpoznać przelaną roślinę?

Jeśli nie zareagujemy od razu po przelaniu rośliny, nadmiar wody może sprawić, że roślina zacznie umierać. Późnymi objawami przelania rośliny są:

  • Brązowe końcówki liści
  • Opadające, więdnące liście
  • Gnijące części pędu
  • Pęcherzyki i opuchlizna na liściach
  • Brak kwitnienia i wypuszczania nowych liści.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną