To już koniec znanej niemieckiej sieci sklepów odzieżowych? Firma ogłosiła upadłość!

Justyna
Newsy
04.03.2023 9:44
To już koniec znanej niemieckiej sieci sklepów odzieżowych? Firma ogłosiła upadłość!

Jedna z najbardziej znanych firm odzieżowych w Niemczech ogłosiła niewypłacalność i złożyła wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie tarczy ochronnej. Jaki jest powód upadłości sieci sklepów odzieżowych Peek & Cloppenburg?

Wniosek o upadłość

Jak informują niemieckie media, sprzedawca odzieży z siedzibą w Düsseldorfie jest niewypłacalny. Firma przyznała, że straciła płynność finansową. W związku z tym złożyła w piątek wniosek o wszczęcie procedury tarczy ochronnej w sądzie rejonowym w Düsseldorfie.

Przyczyny kryzysu

Powodem wniosku o upadłość jest kilka kryzysów, które znacząco zmieniły zachowania zakupowe. W latach 2020 i 2021 pandemia doprowadziła do 30-procentowego spadku sprzedaży. To mocno nadwyrężyło płynność firmy. Dyrektor zarządzający Thomas Freude podkreśla:

„Łagodna zima nie dostarczyła dalszych zachęt do zakupów. Branża modowa przeżywa kryzys. Segment luksusowy i strefa dyskontowa nadal działają, ale biznes załamuje się w środku”.

Ponadto zachowania konsumenckie klientów są nadal bardzo ostrożne ze względu na obecną sytuację polityczną w Europie. Do tego dochodzą wąskie gardła w dostawach, wzrost kosztów energii, wynagrodzeń i zakupów, rosnące stopy procentowe oraz spowolnienie gospodarcze.

Nieudana inwestycja

Ponadto, problemy w wypłacalnością P&C uzasadnia nieudanymi inwestycjami w sklep internetowy w 2021 r. Mimo dużego wkładu w handel online, nie przyniosło to oczekiwanych zysków i nie uchroniło jej przed bankructwem.

Firma nie była w stanie sprostać konkurencji ze strony platformy Zalando. Nie pomógł w tym fakt, że rynek e-commerce w ostatnim czasie stopniowo się kurczy. W związku z tym P&C w przyszłości chce skupić się na handlu stacjonarnym. Natomiast w obszarze online sprzedawca będzie znacznie bardziej ostrożny.

Sklepy pozostaną otwarte

Kierownictwo spodziewa się, że procedura może zostać zakończona najpóźniej do końca roku poprzez plan upadłościowy. Ponadto, ​​na razie wszystkie 67 punktów sprzedaży w Niemczech oraz sklep internetowy pozostaną otwarte.

Wynagrodzenia około 6800 pracowników będą wypłacane przez Federalną Agencję Pracy przez najbliższe trzy miesiące. Już teraz zarząd zapowiada, że konieczna będzie redukcja personelu w administracji, w tym na szczeblach kierowniczych.

Co ważne, jak zapewnia przedstawicielka Peek&Cloppenburg KG, ogłoszenie upadłości nie powinno mieć również wpływu na działalność polskich sklepów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną