Prawo

Zmiany w Kodeksie Pracy: Mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego!

Unijna dyrektywa work-life-balance wprowadza wiele pozytywnych zmian. Jednak niektórym kwestiom w Kodeksie Pracy trzeba przyjrzeć się uważniej, aby nie przegapić istotnych terminów. Chodzi o czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego.

 

 

Uważaj, aby nie stracić urlopu ojcowskiego!

Unijna dyrektywa wprowadza wiele zmian w urlopach rodzicielskich. Jedną z nich jest zmiana dotycząca urlopu ojcowskiego.

Po wdrożeniu zmian ojcowie będą mieć mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego.

Urlop ten będzie można wykorzystać do roku od momentu urodzenia się dziecka lub w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie.

Przypomnijmy, że obecnie urlop można do wykorzystać w ciągu dwóch lat.

Celem skrócenia czasu na wykorzystanie urlopu jest dążenie do odciążenia kobiet w okresie połogu.

Zmiany zakładają także możliwość składania wniosku o urlop w formie elektronicznej.

Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w maju 2023 roku.

WAŻNE: Po wejściu przepisów w życie w przypadku, gdy dziecko ma np. 1,5 roku, a urlop nie został jeszcze przez ojca wykorzystany, nadal będzie można z niego skorzystać. Nie przepadnie. Zmiany będą dotyczyć ojców, których dziecko urodziło się po wejściu przepisów w życie.

 

Kilka słów o urlopie ojcowskim

Urlop ojcowski regulowany jest zapisem w Kodeksie Pracy. Kodeks reguluje urlop ojcowski w art. 1823.

Urlop ojcowski przysługuje wszystkim ojcom, po urodzeniu dziecka.

Urlop ojcowski ma wymiar dwóch tygodni.

Można go wykorzystać w całości lub w dwóch częściach.

Dodajmy, że urlop jest płatny. Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego otrzyma zasiłek w wysokości 100% wymiaru pracy.

Aby skorzystać z urlopu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Musi być on złożony w terminie do 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop przysługuje tatusiom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania i spółdzielczej umowy o pracę. Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Warto podkreślić, że ojciec może skorzystać z urlopu, nawet gdy matka dziecka nie pracuje. Matka dziecka i ojciec dziecka mogą równocześnie korzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego. Ponadto pozostawanie w związku małżeńskim nie jest konieczne, aby skorzystać z wolnego.

Ważną kwestią jest to, że urlopu ojcowskiego nie można przenieść na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przepada.

 

Unijna dyrektywa work-life-balance

W związku z unijną dyrektywą work-life balance Polska musi dostosować przepisy i wprowadzić nowelizację Kodeksu Pracy w myśl tych zasad. Chodzi o wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

 

Popularne artykuły

6 ciekawostek o opłatku, które musisz wiedzieć!

4-dniowy tydzień pracy w Polsce. Jakie będą jego konsekwencje?

Film o Annie Przybylskiej. Gwiazda “”M jak Miłość” wcieli się w rolę główną?