Polska gospodarka została poddana przeglądowi na forum OECD już po raz siedemnasty. Raport zawiera pogłębioną ocenę jej stanu w ostatnich dwóch latach. Organizacja zarekomendowała dla Polski również wprowadzenie zmian, w tym w kwestii wieku emerytalnego.
Raport OECD
27 lutego 2023 r. obyła się w Warszawie oficjalna prezentacja raportu z przeglądu gospodarczego Polski (Economic Survey Poland 2022) w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Propozycja zmian w wieku emerytalnym
OECD wskazała, że stabilność systemu fiskalnego może ostatecznie mieć związek z emeryturami. Ważnym elementem raportu jest postulat OECD w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce i jego zrównania dla obu płci. Obecnie powszechny wiek emerytalny w naszym kraju jest zróżnicowany ze względu na płeć. Wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Warto przypomnieć, że już w 2013 roku wprowadzono w Polsce reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Wprowadzenie zmian planowano rozłożyć w czasie. W związku z tym wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany polski Rząd cofnął jednak w 2017 roku.
Niższe świadczenia i rosnące obciążenia
Organizacja zwróciła uwagę na prognozowany znaczny spadek stopy zastąpienia. Oznacza to, że przyszli emeryci będą pobierać świadczenia w coraz to niższej wysokości w relacji ze średnią płacą. W raporcie czytamy:
„Pracownik aktywny zawodowo przez całe życie po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzyma mniej niż 40 proc. pensji. To jeden z najniższych wyników wśród krajów OECD, który niesie za sobą ryzyko ubóstwa wśród seniorów”.
Organizacja wskazała także na konieczność podnoszenia w przyszłości podatków i obciążeń coraz to węższej grupy aktywnych zawodowo.
Dobra postawa w obliczu kryzysu
OECD zwróciło również uwagę, że Polska szybko wychodziła z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Nasz kraj z powodzeniem poradził sobie także z dużym napływem uchodźców z Ukrainy. Zmobilizowano znaczne zasoby publiczne i prywatne, a potrzebującym zapewniono odpowiednie wsparcie.
Walka z wysokimi cenami energii
Autorzy raportu pozytywnie odnotowują też, że polityka fiskalna nadal wspiera gospodarkę w związku z wyższymi cenami energii. Według OECD, tymczasowe pomocowe działania fiskalne w związku z kryzysem energetycznym powinny być kontynuowane, jeżeli są potrzebne.