Rezygnacja z PPK - wzór wniosku

Agnieszka
Newsy
27.02.2023 11:25
Rezygnacja z PPK - wzór wniosku

W tym roku deklaracje o rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) stracą ważność. Okazuje się więc, że pracownicy ponownie będą musieli je złożyć, gdyż zapis do PPK odbywa się automatycznie. Jak złożyć rezygnację z PPK? 

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program emerytalny, który jest formą dodatkowego oszczędzania. Polega on na tym, że część naszej wypłaty automatycznie pobierana jest na poczet PPK, zasilając nasze konto emerytalne. Składka PPK naliczana jest na podstawie naszej płacy zasadniczej, uzyskanych premii i godzin nadliczbowych. 

Na nasze konto PPK wpływają środki z trzech źródeł:

  • pracodawcy (1,5%),
  • pracownika (2%),
  • państwa, które po trzech miesiącach gromadzenia środków, państwo oferuje wpłatę powitalną w wysokości 250 złotych.

 Nie każdy chce jednak z tego korzystać. Osoby te powinny w takiej sytuacji ponownie złożyć rezygnację z PPK z datą 1 marca.

W tym roku rezygnacje, które zostały złożone w przeszłości, tracą ważność. Co więc powinniśmy zrobić, aby uniknąć automatycznego zapisu do PPK? 

Rezygnacja z PPK - wzór wniosku

Już w marcu 2023 nastąpi automatyczny zapis do PPK wszystkich pracowników między 18 a 55 rokiem życia. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy złożyć u pracodawcy wniosek o rezygnację z PPK. 

Wzór wniosku znajdziecie pod tym LINKIEM. 

Zdjęcie Rezygnacja z PPK - wzór wniosku #1
Źródło: Moje PPK

Środki uzbierane w PPK - jak sprawdzić?

Osoby, które chcą skorzystać z PPK, mogą już teraz sprawdzić, ile na tym zyskają. Na stronie mojeppk.pl stworzono specjalny kalkulator, dzięki któremu będzie mogli obliczyć wysokość naszego świadczenia emerytalnego z tytułu PPK. 

Co więcej, logując się w serwisie mojeppk.pl możemy także sprawdzić, ile do tej pory uzbieraliśmy składek w tytułu PPK (o ile jesteśmy zapisani do programu). 

W celu zalogowania się w serwisie należy użyć profilu zaufanego lub założyć konto. 

Najprostszym sposobem zalogowania się do serwisu jest skorzystanie z opcji logowania przez login.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub mojeID. Jest to bezpieczny i szybki sposób powiązania Twoich rachunków PPK z kontem w serwisie MojePPK. - czytamy w serwisie mojeppk.pl

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną