W ubiegłym tygodniu do Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zawiera wykaz substancji czynnych zawartych w lekach. Według projektu na określone badania diagnostyczne skierowania będą mogły wystawić pielęgniarki i położne. Przedstawiamy co ma się zmienić.
Rola personelu medycznego
Obecnie pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty na określone substancję. Według prawa osoby na tych stanowiskach mogą wykonywać takie działania w ramach porady położnej lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Na liście wykazów substancji farmaceutycznych znajduje się 16 grup leków i 31 substancji czynnych. Według złożonego projektu w ubiegłym tygodniu, wykaz ma się poszerzyć.
“Rozporządzenie polegające na rozszerzeniu wykazu substancji czynnych zawartych w lekach i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne” – Rządowe Centrum Legislacji
Cel projektu
Autorzy złożonego projektu podkreślają, że zmiany prawne pozwolą na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych, które są realizowane przez pielęgniarki i położne. Nie będzie już konieczności odbycia wizyty lekarskiej przez pacjenta.
Co więcej, złożony projekt zawiera listę leków, które będą mogły zostać wypisane przez powyższe grupy zawodowe. Są to m.in.:
- Furazydyna
- Fosfomycynę z trometamolem
- Sulfatiazolu srebra
- Oktenidyny z fenoksyetanolem
Oprócz możliwości wystawiania recept personel medyczny będzie mógł wystawiać skierowania na testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2. Natomiast w projekcie nie zawarto możliwości kierowania pacjentów przez pielęgniarki na szczepienia przeciwko grypie.
Kto może wystawić samodzielnie receptę?
Według prawa:
“Pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo samodzielnie: ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego.” - Ustawa o zawodach
Obecnie w naszym kraju liczba pielęgniarek wynosi 210 923, a położnych 27 629.
Czy możliwość samodzielnego wystawiania recepty i skierowań przez pielęgniarki i położne bez konsultacji z lekarzem to dobry pomysł?