Jaka kara grozi za brak świadectwa energetycznego? Od kwietnia nowe przepisy!

Agnieszka
Newsy
24.02.2023 11:54
Jaka kara grozi za brak świadectwa energetycznego? Od kwietnia nowe przepisy!

Osoby, które są właścicielami domów lub mieszkań, powinny zapoznać się z nowymi obowiązkami wynikającymi z nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Okazuje się bowiem, że już od 28 kwietnia 2023 roku wymagane będzie świadectwo energetyczne. Kogo będzie dotyczył ten obowiązek? 

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego

Nowe przepisy wejdą w życie już 28 kwietnia. Oznacza to, że właściciele budynków lub zarządcy budynków będą musieli zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej przedmiotu transakcji i przekazać je nabywcom lub najemcom nieruchomości.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - czym jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (świadectwo energetyczne) jest dokumentem, który zawiera informacje na temat całkowitego zapotrzebowania danego budynku lub jego części na energię. Mowa o energii wykorzystywanej do ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody, itp.

Jak zdobyć świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne może sporządzić zarówno projektant danego budynku, jak i osoba, która w innym sposób nabyła uprawnienia do opracowania charakterystyki energetycznej. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest usługą odpłatną. W zależności od regionu Polski, koszty takiego świadectwa wahają się od 400 do nawet 1000 zł.

Kto musi mieć świadectwo energetyczne?

W przypadku starszych budynków, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczyć wszystkich właścicieli budynków, mieszkań, lokali, itd, które są podmiotem sprzedaży lub najmu. Jeśli więc ktoś nie sprzedaje lub nie wynajmuje lokalu, a jedynie posiada go na własny użytek, obowiązek ten go nie dotyczy.

Od 28 kwietnia natomiast obowiązek posiadania świadectwa energetycznego będzie trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Tutaj też jest jednak wyjątek. Z obowiązku dołączania świadectwa energetycznego zwolnione będą nowe domy do 70 mkw, przeznaczone na własny użytek mieszkalny.

Jaka kara za brak świadectwa energetycznego?

Od 28 kwietnia zmienią się także przepisy mówiące o ewentualnej karze za brak świadectwa energetycznego. Ma ona wynosić kilka tysięcy złotych, jednak dokładka kwota kary ma być każdorazowo ustalana przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

Obecnie kara wynosi 10 tysięcy złotych. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną