Czy da się polepszyć swój związek poświęcając na to pięć godzin tygodniowo? Uważa tak pewien psycholog, specjalizujący się w analizie stabilności małżeńskiej, profesor John Gottman. Stworzył on wraz z żoną listę niewielkich zadań, które należy wykonywać codziennie, a które mają zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na daną relację. Czym jest Metoda 5 godzin?
Metoda 5 godzin - na czym polega?
Metoda 5 godzin, która została opracowana przez profesora psychologii Johna Gottmana, jest uniwersalna, na pozór mało wymagająca, ale skuteczna. Jej zadaniem jest polepszenie jakości związków międzyludzkich. Mowa nie tylko o relacji romantycznej, choć najczęściej tutaj się sprawdza, ale także o relacjach z rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi i innymi bliskimi.
Metoda ta polega na codziennym poświęcaniu określonego czasu konkretne działania w kierunku osoby, z którą relację chcemy poprawić. Jakie to czynności?
5 razy w tygodniu - 2 minuty porannej rozmowy
Zgodnie z tą zasadą powinniśmy 5 razy w tygodniu poświęcić 2 minuty na rozmowę z partnerem na temat jego planów na dany dzień, czego się tego dnia spodziewa lub obawia. Jeśli reakcją na zadanie takich pytań będzie opór, zareaguj spokojnie i po prostu wytłumacz, że pytasz z ciekawości. Z czasem opór zniknie i poranne rozmowy staną się przyjemnym rytuałem.
5 razy w tygodniu - 20 minuty wieczornej rozmowy
5 razy w tygodniu powinniśmy poświęcić przynajmniej 20 minut wieczorem na rozmowę z partnerem. Warto wtedy porozmawiać o tym, co go spotkało danego dnia, czy z czymś ma problem, czy wydarzyło się coś ciekawego. Dobrym momentem jest na taką rozmowę jest wspólny posiłek.
Ważne, aby nie zadawać tych pytań w nachalny, przypominający przesłuchanie sposób. Powinna być to luźna rozmowa, w której okażesz zainteresowanie.
5 razy w tygodniu - 7 minuty na docenienie i komplementy
W długotrwałym związku raz na jakiś czas warto przypomnieć zarówno sobie, jak i partnerowi, za co go cenimy. Zastanów się nad pozytywnymi cechami partnera, nad tym, za co go cenisz, i podziwiasz i powiedz mu o tym. Może to dotyczyć jakiejkolwiek cechy - wyglądu, zachowania, odwagi, poczucia humoru, opiekuńczości. Każdy ma w sobie coś, co warto docenić.
5 razy w tygodniu - 7 minut na dotyk
W codziennym pędzie często zapominamy o tym, jak ważny jest dotyk. Szczególnie, jeśli jesteśmy w wieloletnim związku. Kontakt fizyczny, pocałunki, przytulanie czy trzymanie się za ręce bardzo zbliża do siebie osoby, obniża stres i wzbudza produkcję hormonów szczęścia.
1 w tygodniu - 120 minut na randkę
Warto raz w tygodniu zaplanować wspólnie z partnerem randkę. Będzie to czas tylko dla was, a jak będzie wyglądał i co będziecie robić, zależy już tylko od was. Może być to wyjście na spacer, do restauracji, czy wspólne gotowanie, a potem jedzenie przygotowanej kolacji. Ważne, aby czas ten był traktowany przez was jako wyjątkowy.
Pomimo tego, że zadania te wydają się łatwe i na pozór robimy to przecież codziennie, w praktyce może się okazać, że wcale tak nie jest. W wieloletnim związku, w którym głównie poświęcamy się obowiązkom, często zapominamy o dbaniu o relację.