Newsy

Nowe leki refundowane od 1 marca 2023!

Od 1 marca 2023 roku w życie wejdą zmiany w liście leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2023 roku. Wprowadzone zostaną także dwa nowe programy lekowe.

Nowe programy lekowe

Acydurie organiczne

Do grupy programów lekowych Narodowego Funduszu Zdrowia dojdzie program leczenia kwasem kargluminowym chorych z acyduriami organicznymi. 

Acydurie organiczne to złożona grupa chorób rzadkich należących do wrodzonych wad metabolizmu. 

Program leczenia kwasem kargluminowym obejmie chorych z acyduriami organicznymi: propionową, metylomalonową i izowalerianową B.143 z zastosowaniem leku Carbaglu (Acidum carglumicum).

Guzy lite z fuzją genów NTRK

W ramach programu leczenia Guzów Litych z Fuzją Genu Receptorowej Kinazy Tyrozynowej dla neurotrofin (NTRK) finansowany będzie lek Vitrakvi (larotrectinibum).

Umiarkowana i ciężka łuszczyca plackowata 

W ramach programu leczenia ciężkiej i umiarkowanej łuszczycy plackowatej dojdzie do finansowania nowej substancji leczniczej Bimzelx (bimekizumab).

Zaawansowany rak jelita grubego

Poszerzony zostaje także program leczenia chorych na zaawansowanego raka jelita grubego o produkty:

  • Opdivo (Nivolumab)
  • Yervoy (ipilimumab)
  • Keytruda (pembrolizumab)

Ostra białaczka limfatyczna

Finansowaniu od 1 marca podlega też substancja stosowana w leczeniu ostrej białaczki limfatycznej: dazatynib w różnych dawkach (Dasatinib Stada).

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B

Finansowaniu od 1 marca podlega też substancja stosowana w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B: lamiwudyna (Lamivudine Aurovitas).

Nie wejdą w życie zmiany programu leczenia chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego

Mimo zapowiedzi, w życie od marca nie wejdą zmiany programu leczenia chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z powodu braku zgód wszystkich stron posiadających decyzje refundacyjne: firmy Astellas i Janssen - Cilag.

"Minister Zdrowia wyraża głębokie ubolewanie z powodu zablokowania pozytywnych zmian przez koncerny farmaceutyczne, kierujące się w pierwszej kolejności własnymi interesami, a nie interesem i dobrem pacjentów. Sytuacje takie jedynie podkreślają konieczność zmian przepisów ustawy o refundacji, aby podobne przypadki w przyszłości więcej nie występowały" - dodano w komunikacie.

 

Popularne artykuły

Napój który usunie TŁUSZCZ! Spróbuj sama!

POZNAJ 5 FAKTÓW O PRZETERMINOWANYCH LEKACH – Czym jest termin ważności?

Jak rozpoznać świeżą rybę?