Rewolucja w segregacji odpadów! W połowie roku zniesienie ważnego obowiązku!
Resort Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić zmiany w zakresie segregacji odpadów.
Zmiany w segregacji odpadów
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 roku odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane i odbierane selektywnie – z podziałem na drewnom szkło, tworzywo sztuczne, odpady mineralne, gips, metale, płytki ceramiczne, cegły, kamienie u źródła. Założeniem tych przepisów miało być zobowiązanie podmiotów do segregowania odpadów w miejscu wytworzenia (u źródła).
Nowe przepisy już w połowie roku
W rządzie toczą się obecnie prace nad zmianą ustawy o odpadach. Szczegóły przedstawione są w wykazie prac legislacyjnych i programowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce znieść obowiązek segregacji budowlanych i rozbiórkowych odpadów u źródła. Zmiana ta umożliwi przekazanie odpadów uprawnionemu podmiotowi. Nowe przepisy mają zostać wdrożone do połowy 2024 roku.
Ministerstwo uważa, że pierwotne przepisy mogłyby rozwinąć szarą strefę oraz doprowadzić do utrudnień w postaci wzrostu kosztu odbioru odpadów. Ponadto mogą pojawić się dzikie wysypiska a Polacy będą decydować się na porzucanie odpadów.
Co zaliczamy do odpadów budowlanych i rozbiórkowych?
Odpady budowlane i rozbiórkowe to materiały powstające w wyniku budowy, remontów, renowacji oraz rozbiórki budynków, konstrukcji inżynieryjnych i innych obiektów budowlanych. Mogą one obejmować szeroki zakres materiałów, takich jak beton, cegła, drewno, metal, tworzywa sztuczne, szkło, płyty gipsowo-kartonowe, izolacja, asfalt, gruz i inne materiały mieszane.
Te odpady są klasyfikowane na kilka sposobów, w zależności od ich źródła, składu oraz możliwości przetworzenia i ponownego użycia. Na przykład, niektóre materiały, takie jak metal czy drewno, mogą być stosunkowo łatwo odzyskane i wykorzystane ponownie lub przetworzone na nowe produkty. Inne, takie jak azbest, wymagają szczególnej ostrożności podczas usuwania i unieszkodliwiania ze względu na potencjalne ryzyko zdrowotne.
Ochrona środowiska i efektywność gospodarcza
Zarządzanie odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi jest ważne zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i efektywności gospodarczej. Poprzez właściwe sortowanie, recykling i ponowne wykorzystanie tych materiałów można zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce naturalne, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zredukować ilość odpadów trafiających na wysypiska. Wiele krajów wprowadza przepisy mające na celu promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co jest kluczowym elementem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.