Prezent na Walentynki - kiedy musisz zapłacić od niego podatek?

Agnieszka
Newsy
14.02.2023 11:53
Prezent na Walentynki - kiedy musisz zapłacić od niego podatek?

Walentynki to czas, który zakochane osoby chcą uczcić w wyjątkowy sposób. Jedni nie przykładają uwagi do dóbr materialnych i wolą spędzić ten dzień romantycznie i spokojnie. Inni jednak wolą zaszaleć i sprawić ukochanej osobie drogi prezent. Ta druga grupa powinna jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo mogą ściągnąć sobie na kark Urząd Skarbowy.

Podatek od prezentów na Walentynki

Drogie prezenty walentynkowe, po przekroczeniu pewnej kwoty, podlegają opodatkowaniu. Warto mieć to na uwadze, bo zaniedbanie tego tematu może skończyć się zapłaceniem słonej kary pieniężnej do Urzędu Skarbowego.

Warto wiedzieć, że prezenty podlegają opodatkowaniu na zasadzie darowizny. Osoby, które nie są spokrewnione, czyli osoby niebędące w związku małżeńskim należą do III grupy podatkowej. Oznacza to, że prezent otrzymany od ukochanej/ukochanego o wartości wyższej niż 5308 zł trzeba zgłosić i zapłacić od niego podatek. 

Oświadczyny w Walentynki? Uważaj na Urząd Skarbowy

Każdy prezent od osoby niespokrewnionej, czy to w postaci gotówki, nowe telewizora, wycieczki czy biżuterii podlega tej samej zasadzie. Jeśli jego wartość przekroczy 5308 zł, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego jego otrzymanie i zapłacić od niego podatek. Jeśli jego wartość jest niższa - nic nie trzeba zgłaszać, ani płacić.

Tej samej zasadzie podlega także pierścionek zaręczynowy. Jeśli więc ukochany pokusi się o zakup pierścionka o wartości wyższe niż wspomniana - konieczne jest zapłacenie podatku. 

Jak zgłosić do Urzędu Skarbowego darowiznę przekraczająca próg?

Podatek od darowizny trzeba zapłacić do 6 miesięcy od otrzymania prezentu. W tym celu należy w podanym terminie złożyć do Urzędu Skarbowego SD–Z2. Można to zrobić zarówno online, jak i w placówce. 

Dodatkowo, jeśli prezentem są pieniądze, Urząd Skarbowy może także zażądać od nas dowodu przekazania pieniędzy, na przykład w postaci dowodu przelewu bankowego. 

Co grozi za niezapłacenie podatku od darowizny?

“Jeśli zapomnisz zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym, fiskus potraktuje to jako oszustwo. Grozi ci opodatkowanie karną 20 proc. stawką podatku. Zwyczajowo podatek wynosi od 3 do 20 proc. - w zależności od kwoty nadwyżki ponad limit wolny od podatku oraz bliskości związku osoby obdarowanej i obdarowującej.” - czytamy na portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną