Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni w 2023 roku?

Agnieszka
Newsy
13.02.2023 11:51
Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni w 2023 roku?

Już niedługo nadejdzie jedna z dwóch zmian czasu w Polsce. Tym razem zegarki przestawimy o godzinę do przodu, a tym samym będzie spać o godzinę krócej. Przestawianie zegarków dwa razy do roku ma miejsce w Polsce od lat. Jednak dlaczego w ogóle musimy to robić?

  • Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni?
  • Dlaczego przestawiamy zegarki?
  • Czy Polska zrezygnuje ze zmiany czasu w przyszłości?

Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu na czas letni, czyli przestawienie wskazówek o godzinę do przodu, będzie miała w tym roku miejsce 26 marca, w niedzielę. Zmiana czasu nastąpi w nocy, kiedy to zegarki przestawią się z godziny 2:00 na 3:00. 

Czas letni zostanie natomiast odwołany 29 października 2023 roku.

Powyższe daty wynikają z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku, które dotyczy wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego. 

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Głównym powodem do przechodzenia na czas letni każdego roku jest możliwość lepszego wykorzystania światła dziennego. Przestawiając zegarki o godzinę do przodu zyskujemy o jedną godzinę światła dziennego więcej.

Na pomysł wprowadzenia zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Zauważył bowiem, że ludzie nie chodzą spać w zależności od zachodu słońca, a o konkretnych godzinach. Generowało to więc potrzebę korzystania ze światła sztucznego, co generowało dodatkowe koszty w gospodarstwach domowych. 

Obecnie na całym świecie zegarki w ten sposób przestawia prawie 70 krajów, w tym większość krajów europejskich oprócz Islandii, Rosji i Białorusi. 

Czy Polska zrezygnuje z przestawiania czasu?

Pomysł na to, aby zrezygnować z przechodzenia na czas letni, pojawia się na tapecie polityków od lat. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu.

Zniesienie przestawiania zegarków miało nastąpić po ostatniej zmianie czasu na letni w 2021 roku. Wybuch pandemii i inne problemy gospodarcze sprawiły jednak, że plan nie został wdrożony w życie. 

Do Sejmu w Polsce trafił też projekt Koalicji Polskiej o zawieszeniu zmian czasu, jednak został zamrożony.

„Polska - również tak jak i inne kraje członkowskie UE - uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze jest zachowanie harmonizacji w kwestii czasu pomiędzy państwami członkowskimi, głównie ze względu na konieczność takiej harmonizacji na jednolitym rynku UE. Tym samym, wszystkie kraje członkowskie - przy odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu - musiałyby mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE.” – poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska

Dodała, że “jest to zadanie niezwykle trudne, bowiem tak jak w Polsce, tak i w innych krajach UE są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przejścia na czas letni lub czas zimowy, a uwarunkowania geograficzne, gospodarcze i kulturowe w poszczególnych krajach różnią się od siebie.” 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną