Rada Dzieci i Młodzieży zaapelowała do Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby wprowadzić zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Specjaliści uważają, że urządzenia powinny być używane wyłącznie w celach edukacyjnych, a nadmierne korzystanie może prowadzić do opłakanych skutków. Wyjaśniamy szczegóły.
Szkodliwa elektronika
W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia codziennego bez telefonu. W smartfonach można mieć niemal wszystko: dokumenty, pieniądze oraz rozrywkę. Niestety szacuje się, że coraz więcej dzieci jest uzależniona od swoich telefonów:
“Aż 43% dzieci od 6 miesięcy życia do 2 lat regularnie korzysta z tabletów i telefonów. Natomiast już w przedziale wiekowych między 2-3 rokiem życie jest to 62%, a powyżej 5 lat – aż 84%.” - e-butydladzieci.pl
Uzależnienie od telefonu może prowadzić do fatalnych skutków. Dzieci, które nałogowo korzystają z urządzenia elektronicznego mogą mieć problem m.in. z:
- Budowaniem relacji społecznych
- Skupieniem się na podstawowych czynnościach
- Nauką
- Pracą
- Zdrowiem
Zakaz używania telefonów w szkołach
W ubiegły piątek (3.02.2023) Rada Dzieci i Młodzieży w Warszawie przedstawiła raport dotyczący używania telefonów komórkowych przez dzieci w szkołach podstawowych. Zapytano wówczas młodych ludzi, czy uważają, że telefony komórkowe pomagają w nauce. Wyniki przedstawiają się następująco:
“75 proc. uczestników badania zadeklarowało, że tak, 3 proc., że nie, 22 proc., że nie wie.”
Ponadto zdaniem uczniów korzystanie z telefonów komórkowych podczas przerw powinno być ograniczone w szkołach podstawowych. Tak zadeklarowało 50 proc. badanych. Natomiast za ograniczeniem w szkołach ponadpodstawowych opowiedziało się 31 proc.
Przewodnicząca rady Dzieci i Młodzieży Pani Aleksandra Horoszko wypowiedziała się w tej sprawie:
Naszym zdaniem polska szkoła nie powinna być miejscem, które będzie zwalczać technologie. Powinna być miejscem, które edukuje (...). Bardzo ważnym dla nas elementem są programy profilaktyczne, informacje, jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak radzić sobie z hejtem, ale także ze skutkami nadużywania telefonu – A. Horoszko
Telefony za zgodą nauczyciela
Pani A. Horoszko zaproponowała, że w szkołach podstawowych telefony komórkowe powinny być używane tylko za zgodą nauczycieli np. w przypadku, gdy uczeń musi skontaktować się z rodzicem lub w celu edukacyjnym. Co więcej zakaz korzystania z urządzenia elektronicznego powinien obejmować wszelkie cele rozrywkowe podczas przerw.
Czy zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach zostanie wprowadzony?