Przełom dla cyfryzacji w budownictwie!? Rusza elektroniczny dziennik budowy!
Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na każdej budowie. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego właśnie uruchomił publiczną aplikację, która umożliwia prowadzenie jego elektronicznej wersji. To ważny krok w cyfryzacji procedur prawa budowlanego.
Elektroniczny dziennik budowy
W piątek 27 stycznia uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. To kolejny etap cyfryzacji procedur prawa budowlanego, bowiem od 1 stycznia br. umożliwiono prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie c-KOB (Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego).
https://www.youtube.com/watch?v=ypxVaeY6nTs&t=1s
Nowa aplikacja pozwoli na elektroniczną realizację wszystkich czynności, które do tej pory były dokonywane w papierowej wersji dziennika. Ułatwi pracę nie tylko inwestorom, ale także kierownikom budowy i innym uczestnikom procesu budowlanego
Od 2030 r. elektroniczny dziennik budowy stanie się obowiązkowy dla wszystkich inwestorów. Do tego czasu mają oni wybór, w jakiej formie chce go prowadzić.
Wymagania sprzętowe
Elektroniczny dziennik budowy nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Można z niego skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dziennik znajdziemy pod adresem: https://e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl/
Drugi sposób polega na pobraniu aplikacji mobilnej, która jest dostępna na większość urządzeń, zarówno z systemem Android, jak i iOS. Co ciekawe, oprogramowanie nie wymaga stałego dostępu do Internetu.
Założenie dziennika
Dziennik budowy zakłada inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. By móc prowadzić elektroniczny wersję, wystarczą profil zaufany, e-dowód lub konto w jednym z banków świadczących usługę zaufania.
Każdy elektroniczny dziennik otrzyma swój specjalny indywidualny numer identyfikacyjny w systemie EDB.
Co możemy załatwić w aplikacji?
Nowa aplikacja oferuje wiele ułatwień w procesie zarządzania budową. Inwestor lub kierownik budowy w systemie EDB mogą skorzystać m.in. z następujących funkcji:
- składanie wniosku o wydanie dziennika budowy,
- dodawanie i korygowanie wpisów,
- śledzenie wpisów i dokumentacji budowy online 24/7,
- dodawanie uczestników procesu budowlanego (są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora)
- zarządzanie obowiązkami i czasem ich pełnienia przez geodetów oraz uczestników procesu budowlanego.
Prostota działania
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego chwali się szczególną prostotą i ergonomią aplikacji, która ma dodatkowo ułatwić dokonywanie czynności kierownikom. Wpisy ułożone są tak, jak w tradycyjnym dzienniku.
Dodatkową zaletą aplikacji jest jednak możliwość filtrowania i wyszukiwania wpisów po różnych parametrach, np. autorach wpisu. Po zakończeniu budowy inwestor będzie mógł złożyć dziennik organom nadzoru budowlanego za pomocą kilku kliknięć.
Więcej informacji na stronie: https://www.gunb.gov.pl/strona/edb