NOWE ulgi podatkowe w 2023. Polski Ład 2.0
Na podatników czekają zmiany w systemie podatkowym, które zaczęły funkcjonować w ramach Polskiego Ładu 2.0. Wprowadził on szereg zmian - podwyższył kwotę wolną od podatku, zmniejszył stawkę PIT. Przed złożeniem deklaracji w 2023 roku należy mieć na uwadze także nowe ulgi podatkowe. Dziś przybliżymy Wam temat i opiszemy najciekawsze.
Ulga na terminal płatniczy
Przepisy Polskiego Ładu przewidują także możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatku na terminal i jego obsługę.
Ulga na terminal płatniczy będzie przysługiwać na urządzenie, dzięki któremu możemy dokonywać płatności bezgotówkowych z użyciem instrumentu płatniczego (np. karty płatniczej).
Maksymalna wysokość ulgi w roku podatkowym wyniesie 2500 złotych (w przypadku podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży).
Dla pozostałych płatników wartość ulgi wyniesie 1000 złotych w roku podatkowym (zobligowanych do stosowania kas fiskalnych).
Ważne: Odliczenia można dokonać zarówno w roku, w którym kupiono terminal, ale także przez 6 lat następujących bezpośrednio po roku, w którym poniesiono wydatek na terminal.
Ulga produkcyjna
Ulga obejmuje prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby te mogą liczyć na odliczenie od podstawy obliczenia podatku, kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu oraz wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Warto dodać, że ulga przysługuje wyłącznie podatnikom opodatkowanym według skali (PIT 36) oraz liniowo (PIT 36L).
Ponadto wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację będzie przysługiwać za kupienie nowych maszyn, robotów (oprogramowania).
Ulga jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych.
Z nowej ulgi podatkowej może skorzystać każda firma (niezależnie od wielkości, czy profilu działania), która zakupi i zainstaluje np. robota przemysłowego.
Ulga na zabytek
Ulga przewiduje możliwość dodatkowego odliczenia wydatków, które zostały poniesione na odpłatne nabycie zabytku, fundusz remontowy czy różnego rodzaju prace konserwatorskie, restauratorskie, czy roboty budowlane.
Ulga obejmie 50% wydatku w przypadku nieruchomości o wartości max. 500 tysięcy złotych.
Ulga z tytułu wpłaconych składek na związki zawodowe
Ulga ta może zostać odliczona od dochodu z tytułu składek członkowskich, które zostały zapłacone na rzecz związków zawodowych.
Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększyła limit odliczenia zapłaconych składek z 300 zł do 500 zł. Pierwszego odliczenia za bieżący rok będzie można dokonać w przyszłorocznym rozliczeniu.