Istnieją zwolennicy, jak i przeciwnicy zmiany czasu, ale zdecydowanie więcej obywateli Unii Europejskiej opowiada się za zniesieniem przestawiania zegarków. Powstał nawet unijny projekt, który miał doprowadzić do odejścia od zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska rozwiała wątpliwości i zdradziła, na jakim etapie są prace parlamentarne w tej sprawie. Czy w 2023 roku będziemy przestawiać zegarki?
Prace na ustawą znoszącą zmianę czasu
Przypomnijmy, że w 2019 w Parlamencie Europejskim trwały prace na ustawą, która miałaby znieść zmianę czasu. Zmiany miałyby wprowadzone w 2021 roku w Unii Europejskiej. Niestety ustawa o permanentnej zmianie czasu na letni nie weszła w życie z uwagi na pandemię koronawirusa. W 2021 r. zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE działania zostały wstrzymane.
Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy Polska wprowadzi jednolity czas. Ponadto pytano, przy jakim czasie zostałby nasz kraj – czy przy letnim, czy przy zimowym.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska odpowiedziała na pytanie i rozwiała wątpliwości.
Okazuje się, że w dniu 7 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało ogłoszone Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. Rozporządzenie to zakłada zatem utrzymanie dotychczasowego mechanizmu zmian czasu.
W związku z tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek przechodzenia z czasu letniego na zimowy i odwrotnie.
"Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy w najbliższych latach od sezonowych zmian czasu" - wyjaśniła sekretarz stanu MRiT.
Kiedy przestawiamy zegarki?
Nad zmianą czasu czuwa dyrektywa Unii Europejskiej.
Mówi ona, że na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca. Nadchodząca zmiana czasu wypada w niedzielę 26 marca 2023 roku. Zegarki przestawimy z godziny 2:00 na godzinę 3:00.
Czas zimowy rozpoczynamy w ostatnią niedzielę października.
Co o zmianie czasu sądzą Europejczycy?
W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła badania. Europejczycy pytani byli o stosunek do zmian czasu. Okazuje się, że ponad 80% pytanych osób chciałoby zniesienia zmian czasowych. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób.
Polacy preferują czas letni środkowoeuropejski
Z badania CBOS z marca 2019 r. wynika, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych -78,3%. Za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2%. Badania wśród Polaków były przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.